Japonya’da Kahve İçmek

Kahve severlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir yazı yazmanın zamanı gelmişti. Japonya’nın yeni nesil kahve tutkunlarını mutlu edecek bir ülke olduğunu söylemeliyim. Herşeyden önce uygun fiyata iyi kahve içebilir veya parasını ödediğiniz kahvenin hakkını verdini rahatlıkla ifade edebilirsiniz. Türkiye’de yeni nesil kahve satan birçok yerin hayal kırıklığı yarattığı düşünülürse Japonya’nın iyi kahve içmek için güzel bir lokasyon olduğunu gözüm kapalı söylerim. 

Kahve ve Japonya ne alaka diyorsanız, 1900’lerin başında Japonların Brezilya’ya gitmesi ile Brezilya hükümeti Japonya’ya yılda 70 ton kahve hediye etmeye başlıyor. Böylece Japonlar kahveye alışıyor ve yaşamlarının bir parçası haline geliyor. İnternette okuduğum bir kaynak (buradan ulaşabilirsiniz) dünyada en çok kahve tüketen 3. ülkenin Japonya olduğunu yazıyordu. Yani Brezilya hükümetinin kahveleri işe yaramış. 

Starbucks gibi kahve zincirleri neredeyse her ay {sadece o aya özel) sadece Japonya’da satışa çıkan kahveler üretmesinin altında da Japonların kahveyi sevmesi var diyebiliriz sanki. Yine de ben olsam özel ürünler dışında black kahve için Starbucks’u tercih etmem, etmiyorum. Çünkü 7Eleven’da içeceğiniz 100 Yenlik kahvenin daha iyi olduğunu söyleyebilirim. 

Kahveye dair aradığınız herşeyi Tokyo’da bulabilirsiniz ancak en iyi kahve mekanlarının Kyoto’da olduğu söylenir. Hatta ünlü kahve festivalleri bu şehirdedir. 

Kahve Tutkunları için birkaç tavsiye:

Japonya’dan Hario ürünleri alın.

 

Değişik tat ve şekillerdeki kahveleri deneyin. 

En iyi kahve dükkanlarının olduğu bir kitap/dergi alıp keşfe çıkın.

Marketlerde satılan hazır (içmeye hazır) kahvelere de şans verin. 

Totoro’lu (ya da sevdiğiniz bir anime karakterli) latte içmeyi ihmal etmeyin. 

https://sukemasa.tokyo (oldukça popüler bir yer)

Matchalı kahveleri deneyin. 

Dünya’nın en büyük Starbucks’un da Japonya’ya özel üretilen kahvelerden için.

Kyoto’daki otantik Starbucks’u görün, doya doya fotoğraf çektirin. 

 

Unutmadan, Tokyo’da en sevdiğim 10 kahve dükkanını ayrı bir yazı olarak hazırlayacağım.. Elbette bu kişisel tecrübelere dayalı bir liste olacak ama bir fikir verme açısından sizinle paylaşacağım. 

 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *