Japonya’da Asgari Ücret

Japonya’da asgari ücretle ilgili oldukça çok soru soruluyor. Türkiye’den eş dost sohbetleri mutlaka ‘Japonya’da asgari ücret nekadar?’ sorusuna geliyor. Aslında Japonya’da asgari ücret diye aylık bir ücret yok. Tıpkı Amerika’daki gibi Japonya’da asgari ücret saatlik olarak hesaplanıyor. Ve bu saatlik ücret bölgelere göre değişiyor.

Yine de ülke genelinde asgari ücret uygulamasının ortalamasını vermek gerikirse 930 yen olarak söylemek mümkün. En yüksek asgari ücret uygulaması Tokyo, Kanawa ve Osaka’da en düşük asgari ücret ise Okinawa, Nagasaki, Miyazaki bölgelerinde uygulanıyor. Şuanda Tokyo’da asgari ücret 1041 yen. Türk lirası sürekli değişti için Japonya’da asgari ücretin yaklaşık olarak saatlik 9 dolar.

Günlük sekiz saat, haftada altı gün çalıştığınızı düşünürsek aylık yuvarlarsak 200 bin yen kazancınız olacaktır. Ancak bu ücretin Tokyo’da en düşük ücret olduğunu hafta sonu ve belirli saatlerde çalışanların daha yüksek saatlik ücret aldığını da hatırlatmam gerek.

Aylık çalışma bedeli yeni işe başlayan bir ofis çalışanı için 240 bin yen kazanır. Tecrübeli bir çalışan ise 350/400 bin yen kazanıyor. Yılda iki kez de bonus alıyorlar. Ancak daha donanımlı mesleklere sahip ve aylık 500 bin yenden fazla kazanan çok kişi tanıyorum.

Yani çalışanlar, yani aylık maaş alanlar ise kişinin tecrübesi, eğitimi, yaşı gibi bir çok değişkene bağlı olarak değişmektedir. Japonya’da maaşlar yıllık olarak hesaplanır. Ortalama Japonların yaşlara göre aldığı yıllık ücretler şöyledir:

20’li yaşlar 3,38 milyon yen
30’lu yaşlar 4,44 Milyon Yen �
40’lı yaşlar 5,1 Milyon Yen
50 ve üstü yaşlar 6,13 milyon yen

Tüm dünyada olduğu gibi Japonya’da en yüksek ücreti özel uzmanlık gerektiren Teknoloji, Yönetim, Planlama ve Teknik beceri getiren meslekler kazanıyor. Mühendisler, yazılımcılar, Teknoloji (mimarlık, inşaat vb), Teknik (tıbbi, kimyasal vb) gibi..

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *