Japonya’da Doğum 2

Evet, Japonya’da toplam 4 saat süren doğumumla tarihe geçmiş olabilirim :) 

Doğumdan sonra 5 gece 6 gün hastanede kaldık. Sanki tatilmiş gibi söyledim ama gerçekten öyleydi. 

  1. Gün: Doğumdan çıktıktan sonraki ilk gün bebeği bize vermediler. Sadece dinlenmemiz istendi. Kahvaltıdan sonra kendi odama çıkarıldım. Odam tek kişilikti ve bir refakatçi benimle kalabiliyordu. Annem refakatçi oldu. Eşim de akşam 8’de kadar bize eşlik etti. İlk gün belirtilen saatlerde bebeği gördük, sevdik ve ebeler gelip bebeği aldılar. Ertesi gün sabah 10’da emzirme eğitimi için bizi bebek bakım bölümüne çağırdılar.
  2. Gün: Kahvaltı odamıza geldi, kahvaltıdan sonra doktorlar ve ebeler gelip kontrol ettiler. Kan testi, idrar testi yapıldı. Bana bir çizelge verildi. O çizelgeye kaç kez tuvalete gittiğimi yazmam istendi. Kansızlık olduğu için hergün kan iğnesi yapılacağı söylendi. Saat 10’da bebek bakım ünitesine gittim ve burada bebeği nasıl emzireceğimiz öğretildi. Bir de biberonla mama verildi. İlk gün için çok zorlamaması tavsiye edildi. Öğle yemeğinde bebeği onlara teslim ettik.. Bu sürede sarılık, duyma vs gibi testler yapılıyormuş. Hergün 9’da bebeği onlara teslim etmemiz istendi. Sabah 4.30’a kadar olan süre bizim dinlenmemiz için ayrılmış süreymiş. 
  3. Gün: Sabah 4.30’da bebeği ve sütü aldık. Bu defa bize emzirmeden önce ve emzirmeden sonra bebeği tartmamız söylendi. Böylece bebeğin kaç ml. sütü emdiği ortaya çıkmış oldu. İlk gün benim bebeğimde gram oynamadı, sürekli mama vermek zorunda kaldım. Bu arada gün içerisinde annenin de defalarca kontrolü yapılıyordu ve odamıza yemekler gelip gidiyordu.
  4. Gün: Yine bebeği 4.30’da aldım, bu defa artık sütüm gelmeye başlamış ama yeterli değildi. 2,5 saatte bir defa emzirip mama ile takviye ettik. Ebeler sürekli gelip hem annenin kontrolünü hem de sütümüzü kontrol ettiler, doğru emzirip emzirmediğimize baktılar. 
  5. Gün: Artık sütüm yeterli gelmeye başlamıştı. Bu gün nasıl banyo yapacağımızı gösterdiler. Bebeğimi ilk kez kendim yıkadım. Önce bir video seyrettik ve sonrasında bir hemşire gözetiminde banyosunu yaptırdık.

Japon tarzı banyo için buraya tıklayabilirsiniz

Yarın için çıkışımızı vermek için beni detaylı bir kontrole aldılar. Burada herşeyin normal olduğunu söyledikten sonra yarın çıkış yapabileceğim söylendi. Akşama özel bir kutlama yemeği verildi (mum ışığında )

6. Gün: Öğle yemeğinden sonra çıkışımız verildi. 

Bebeğin 2 ve 4. hafta kontrolleri, annenin 4. hafta kontrolü için tarihler verildikten sonra çıkış işlemleri yapıldı. 

 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *