Japon Ekinoksu / Japon Banyosu

Japon ekinoksu

Ekinoksun Japonu mu olur? dediğinizi duyar gibiyim. Ama herşeyin illaki bir Japon versiyonu oluyor. Ekinoksun neden Japon versiyonu olmasın değil mi? Türkiye’de nar kırmak ekinoks ritüelleri arasında. Japonlar da bu güne uygun birşeyler bulmuşlar. Ekinoksu yani en uzun gece olan 21 Aralığı takip eden gün 22 aralıkta Japonlar ofuro sularına limona benzeyen bir meyve olan YUZU ekleniyor.

Yuzu nedir?

Yuzu ilk görünüşte şekli bozuk bir limon veya sarı renkli bir mandalinaya benzeyen bir çeşit narenciye. Ama lezzet olarak daha acımsı bir limona yakın. Hatta biraz greyfurtumsu limon diyebiliriz. C vitamini olarak zengin bir meyve, limona göre 3 kat daha fazla C vitamini bulunduruyor. Görünüş olarak bozuk forumlu bir limon gibi. İçinde bolca çekirdek bulunmakta.

yuzu

Yuzu Japon mutfağında da ve kozmetiğinde de oldukça kullanılır. En yaygın kullanımı ponzusudur. Salatadan et yemeklerine hemen herşeyin tadını şahane yapar. Aynı zamanda içeceklerle de çokça servis edilir.

Yuzu ponzusu..
Yuzu ponzusu..

Kozmetikte de kremi, peelingi, yüz yıkama jeli, toniği… çeşit çeşit bulunur. Benim en sevdiğim kullanımı banyo tozu da oldukça yaygındır. Ancak konumuz yuzu değil, Japon Ekinoksu.

Neler yapılıyor?

21 Aralık en uzun gece olduğu için 22 Aralık güneşi en az hissettiğimiz gün olduğu için banyo suyuna yuzu eklenir. Zaten kış boyunca hem onsenlerde hem de ofurolarda kullanımı yaygındır ancak 22 Aralıkta özel olarak banyo suyuna taze olarak atılır. Banyoya yuzu eklenmesi kılcal damarların rahatlamasını sağlar. Yüksek c vitamini sayesinde vücut ısısı artırır ve kan dolaşımı rahatlatır. Ayrıca bağırsak fonksiyonlarını düzenler ve stresten uzaklaştırırmış.

Japonya'da küvete dolduran suya kuzular atılıyor.
Japonya’da küvete dolduran suya kuzular atılıyor.

Daha önce de söylediğim gibi tuhaf bir gelenek gibi görünse de Japanlar Kış Gön dönümünde yuzu ile banyo yaparlar.. 22 Aralıkta yuzu ile banyo yapmanın güzelliği, sağlığı ve genel olarak esenliği geliştirmeye yardımcı olduğu söylenir. Aslında bu banyo bir ritüel olarak görmüyorlar. İsteyen yapıyor. Ama 22 aralık yaklaştıkça market raflarındaki yuzuların sayıları artmaya başlıyor. Hem vücut ısınıyor hem de mis gibi kokuyorsunuz.

21 ve 22 Aralık günleri ile başka özel şeyler de var. Örneğin tapınaklardaki ateş törenleri veya bazı bölgelerde yenen konyaku ile pişen kabak yemeği (sadece kabak yemek de olabilir. Bal kabağı_ hoshi matsurileri (yıldız törenleri) gibi fazlaca seramoni var.

Yuzu ile yılın en karanlık ve soğuk gününü Japonlar gibi aydınlatmatabilir, ısıtabilirsiniz :)

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *