Japon Televizyon Programları

Japon tv programları deyince insanların aklına tuhaf içerikli programlar geliyor. Bu programlar da yok değil ancak genelde paralı kanallarda ve normal izleyici kitlesine ulaşmıyor.
TRT benzeri NHK ise bizdekinden bambaşka bir yapıya sahip. Kapı kapı dolaşılarak evinde televizyonu olanlardan bandrol bedeli gibi aylık bir meblağ talep ediliyor. Bu ücret aylık on dolar gibi düşünülebilir. Ancak NHK aldığı bu paraların dışında herhangi bir reklam gelirine sahip değil. Yani NHK’de reklam yok. Ürün yerleştirme de görmedim ama doğrudan reklam almıyor. Benim şahsi fikrim TRT’nin hemen heryerden dünya kadar vergi alıp bir de üstüne reklam geliri alması saçma geliyor. Olimpiyat zamanı Türkiye’nin hiçbir mücadelesini TRT’den izlemedim çünkü reklamlardan gına geliyordu. Özellikle voleybol maçları TRT’de tam bir işkence idi. Oysa ki NHK’de molaları bile izlemeyebildim.

Bir diğer ve önemli konu ise çocuk kanalları veye programları. Özellikle çocuk içerikleri oldukça temiz ve asla reklam olmaması harika bir duygu. Çocuğunuz zaten 15/20 dakika tv izlecek bir de saçma sapan reklam bombardımanına maruz kalmıyor.

hw414_AS20170510000094_comm

Bunun dışında gerçekten de özerk. Elbette Japonya’da da medya tüm dünyada olduğu gibi temiz değil ama Türkiye’deki gibi de gelen her iktidarın elinde yayın politikası değişmiyor.

Özel Televizyonlar ise hem çok reklam alıyor hem de reklam kuralları Türkiye’deki gibi değil. İçki, sigara reklamları televizyonda yer buluyor. Hatta ilaç (reçetesiz satılanlar) reklamları.

Özel televizyonlardan paralı olanların yayın politikaları biraz daha farklı. Ve Muhteşem Yüzyıl bu televizyonların birinde alt yazılı olarak yayınlandı ve oldukça da izlendi. Türkiye’de tarihi gerçek yansıtmıyor diye çok eleştirilse de elçilik tarafından epey PR’ı yapıldı. Hatta yolda karşılaştığım bazı yaşlı teyzeler Mustafa’yı sordu. (Dünyanın her yerinde Mustafa ölüyor diye sofiler verdim :P)

Özel televizyonlarda eğlence programları oldukça yaygın. Hatta bizdeki gibi ağır travmalara sebep verecek yerli (Japon) yapımlarına pek rastlamadım. Japonlar yeme içme üzerine yaşadıkları için hemen her an karşınıza birşeyler yeyip içen insanlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda X restoranının bilmem ne tarifi diye sürekli anlatılır. Japonya’nın bir ucundaki fırının ekmeği, başka bir yerdeki balığı derken bakmışsınız siz de açsınız.

Ekran Resmi 2021-12-01 23.12.37


Aynı zamanda gerçekten iyi içerik üreticisi olduklarını düşünüyorum. Bir sonraki yazımda en sevdiğim üç televizyon programını anlatacağım. Ama ondan önce Japon televizyonları hakkında bilgi vermek istedim.

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *