Japonya’da ATM’den Para Çekebilir miyim?

Japonya’ya seyahat edeceklerin çok sordukları iki soruyu cevaplamak istedim. 

  1. Japonya’da kredi kartı kullanabilir miyim? 

Evet, Türkiye’de kullandığınız visa ve master kartlarınızı Japonya’da kullanabilirsiniz. Özellikle büyük alışveriş merkezlerinde kredi kartınızı güvenle kullanabilirsiniz, böylece nakdiniz size kalacaktır. Kredi kartı ödemenizi yapacağınız gün, o günün kurundan harcadığınız yen hesaplanıp, hesap ekstrenize yansıtılıyor. Fakat, birçok banka %1/2 civarında da komisyon almaktadır. 

Bazı küçük mağazalar veya restoranlarda kredi kartının geçerli olmadığı durumlar da geçerli. Tokyo’da da bir çok yerde bu tarz dükkanlar bulunmakta. Japonya nakit para dolaşımının oldukça yaygın olduğu bir ülke. Hem ülkemiz, hem Avrupa ve Amerika’ya kıyaslarsak kredi kartı kullanılmayan yerlerin sayısının oldukça fazla olduğunu söyleyebilirim. Böyle durumlar için yanınızda mutlaka nakit getirmelisiniz. Yanınıza alacağınız nakti Türk Lirası olarak getirmemenizi de ayrıca söylemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Yen ya da Dolar/Euro olarak getirebilirsiniz. İlk tercihiniz Japon Yen’i olsun derim. 

Kredi kartı kullanmak isteyenlerin, Japonya’ya gelmeden (ya da herhangi bir ülkeye gitmeden) kartlarını uluslararası kullanıma açtırmayı da ihmal etmemeleri gerekmektedir. Eğer açık değilse kredi kartınızla alışveriş yapamayacağınızı unutmayın. 

2, ATM’lerden para çekebilir miyim? 

Japonya’da 24 saat açık marketlerin içinde bulunan ATM veya Uluslararası Kredi kartlarının kullanıldığı ATM’ler bulmak oldukça kolay. Bu ATM’lerden günlük 30.000/40.000 Yen civarında nakit çekebilirsiniz. Bir defa nakit çekimi için 200/250  (216 yen) yen civarında komisyon alınmaktadır. 

Burada dikkat etmeniz gereken iki husus ise birden çok hesabınız varsa, ana hesabınızdan para çekebileceğiniz için paranızı bu hesapta tutmanız. Birkaç hesabı tek karta bağlı olan kişiler tüm hesaplarını buradaki ATM’lerden görememektedir. Sadece ana hesabınızdaki paraya ulaşabileceğiniz için lütfen paranızı kartınızın ana hesabında olduğuna dikkat edin. İkincisi ise Kartınızın yurt dışında kullanıma açık olup olmadığıdır. Bankamatik kartınızla nakit alışveriş de yapabilirsiniz. Ancak daha önce de ifade ettiğim gibi bazı restoran ya da mağazada nakit dışında herhangi bir ödeme şekli geçerli olmayabiliyor. Hangi durum geçerli olursa olsun, yanınızda nakit paranız olmalıdır. Japonya’ya nakit olarak 1 milyon yen üzerinde nakit getireceklerin gümrükte beyan zorunluluğu bulunmaktadır. 

 

Neden Türk Lirası getirmemeliyim? 

Türk Lirasındaki ani yükselme/dalgalanmadan dolayı Japonya’da birçok döviz bürosu Türk Parasını bozmadıklarını açıklamıştı. Şimdi bu durum ortadan kalksa da her ihtimale karşı tedbirli olmak amacıyla TL getirmemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca bazı küçük bölgelerde döviz bürosu bulmak da sıkıntı olabilir, bankalar da belirli bir saat sonra döviz işlemi yapmadığı için getireceğiniz parayı yen olarak tercih etmeniz seyahatinizin daha güvenli olmasını sağlayacaktır. 

 

 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *