Japonya’da Nerelere ayakkabı ile girilmez?

Japonya’da da Türkiye gibi eve ayakkabı ile girilmez. Bu anlamda bizden biraz daha katı olduklarını söylemeliyim. Evin dış kapısından içeri ayakkabı ile girilir. Ayakkabı, girişte (evin iç kısmında) çıkarılır. Bu bölüm evin diğer döşemelerinden bir basamak daha alçaktır. Toplumun bütün kesimlerinde ayakkabı çıkarmak bir kuraldır. Sosyo ekonomik göstergelere göre değişmez. Birazdan örneklerde göreceksiniz zaten. Peki nerelerde ayakkabı çıkarılır? 

 

Ev: Ülkemizdeki gibidir. Eve ayakkabı ile kesinlikle girilmez. Hatta bu yüzden yabancılara ev kiralamak istemeyen ev sahiplerin olduğunu biliyorum. Kendilerince haklılar. 

42085869_2114760078557974_3675929356070289408_nTapınaklar: Tapınaklarda binaların içine girerken ayakkabılar çıkarılır ve düzeltilir. Tapınaklarda sandalye de bulunmaz. Tatami döşemeli yerlerde diz üstünde oturulur. 

Diş Hekimleri: Diş hekimlerinde de ev gibi girişte ya da hekimin çalıştığı odaya ayakkabı ile girilmez. Ya da galoş giyelen diş hekimi görmedim :) 

Onsenler (Hamamlar) tıpkı ev gibi ayakkabılar çıkarılır. Dolaba yerleştirilir. Onsenin içindeki restoran, wc, ödeme bölümü gibi yerlerde de ayakkabı ile girilmez. 
Bazı restoranlar: Batı tarzı olmayan restoranların bir kısmında ayakkabı girişte çıkarılır, bazılarında yemek yenecek bölümde. 

Bazı hastanelerde ya da hastanelerin bazı bölümlerinde ayakkabı çıkarmanız istenebilir. 

Okullarda. 

  1. Öğrenciler: Öğrenciler okula girerken dışarda giydikleri ayakkabıları dolaba yerleştirir, uwagutsu denen ayakkabılarını giyer ve okula öyle girer. Öğretmenler de okul ayakkabılarını giyerler. 
     2. Veliler ve ziyaretçiler: Onlar için okullarda misafir terlikleri bulunur. Ziyaretçiler de girişte ayakkabısını çıkarır ve misafir terliklerini giyer. Fotoğrafta Japonya başbakanı Abe’ye dikkat ederseniz ayağında okul terlikleri var. :) 

Kütüphanelerin bazı bölümlerinde

Kreşlerde veya çocukların oyun alanlarında

Mağazaların giyinme kabinlerinde: Evet kabine girmeden ayakkabınızı çıkarmak zorundasınız. Bence güzel bir uygulama kıyafetler kirlenmiyor. Tekrar yazmayı düşündüğüm bir konuda eğer makyajlıysanız yüzünüze de bir koruma örtüsü örtüyorsunuz. Böylece kıyafetlere makyajınız bulaşmıyor :) 

 

Japonlar evde ayakkabı giymiyor ve bu konuda oldukça hassallar. Ama bir çoğunun evinde köpek var. Onlar nasıl yapıyor derseniz. Ya köpek ayakkabısı giydiriyorlar ya  da köpeklerin ayaklarını eve girerken siliyorlar :) Daha önce de söylediğim gibi istisnası yok. 

 

 

(131 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *