Japonya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

sakura2

Bize en çok sorulan sorulardan biri de Japonya’ya ne zaman seyahat edileceği sorusu. Aslında Japonya’ya ilkbahar, yaz, sonbahar veya kış aylarında geldiğinizde hep bir başka güzellikle karşılaşacağınız için gelmenin zamanı yok diye düşünüyorum. Ama herşeyin bir aması olduğunu da unutmamak lazım. Benim ilk cevabım ilkbahar olurdu. Son cevabım da yaz. Ama öyle çok amalı ki hepsinde başka bir büyü var.. Şimdi hangi mevsimde gelirseniz nelerle karşılaşırsınız ona kısaca değineceğim. 

 

İlkbahar:

Japonya’ya gelmek için en uygun zamanlardan biri ilk bahar. O destansı sakuraları sadece ilkbaharda görebilirsiniz. Daha önceki yazılarımda Japonya’da sakuraların açma mevsimini gösteren bir yazı olduğunu söylemiştim. O yazımıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ben sakuraları görmek isteyenler ilk baharı tercih etsin. Aması ne derseniz? Çok fazla turist bu ayı tercih ettiği için oteller ve uçak biletleri biraz daha pahalı olacaktır. 

 

Yaz:

Eğer ne zaman gelinmez derseniz yaz ayları derim. Çünkü hem çok sıcak, hem çok nemli.. Ve kesinlikle Türkiye’deki sıcaklara benzemiyor. Özellikle 2018 yılında yaz mevsiminden nefret ettim diyebilirim. Aması ise festivallerin büyük bir çoğunluğu yaz aylarında oluyor. Muhteşem japon dansları ve showlarını izlemek için kesinlikle doğru zaman yaz ayları. Japonya’da festivaller bitmiyor ama en güzelleri yaz ve sonbahar başlarında. Hatta yaz aylarında neredeyse her mahallede bir festival var desem abartmış olmam. Festival takvimi için buraya tıklayabilirsiniz.  

 

Sonbahar

Evet nasıl ilkbaharda sakuralar varsa, sonbaharda da momiji denen kırmızı yapraklar var. Ve Tokyo gerçekten de sonbahar da çok güzel. Aması tayfun mevsimi.. Birgün fırtınalı iken ertesi gün aşırı sıcak olabiliyor. Elbetteki riskleri de var. Ancak sonbahar da havalar ne sıcak ne soğuk olduğu için 10 ve 11 aylar benim favorim diyebiliriz. Sarıdan, turuncuya, kırmızıdan kahverengiye doğayı binbir renk görmek mümkün

 

Kış

Tokyo çok soğuk değil bence. Ama nemli bir yer olduğu için soğukları insanın içine işliyor. Bazı Norveçlilerin burada çok üşüdüğüne şahitlik ettim :) Ama illumination denen ışıklandırmalar kış aylarında yapılıyor. Ve ben kış ayarındaki bu görsel şölene bayılıyorum. Bu konuyla alakalı yazı yazmamış olduğumuza inanamıyorum. Gelecek yazı kesinlikle ve kesinlikle illumination hakkında olacak. 

 

Sonuç olarak hangi mevsimi seviyorsanız o mevsimin güzelliklerini ve amalarını yaşayacaksınız. Japonya mutlaka sizin kalbinizi ısıtacak ve sevgiyle ağırlayacaktır buna eminim. Peki sizin favoriniz hangisi? Japonya’yı ziyaret etmek istediğiniz mevsim ve sebeplerini yorum olarak yazmak isterseniz bizi çok mutlu edersiniz. :) 

(131 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *