Japonya’da Oy Kullanma

Türkiye’de 24 Haziranda yapılacak seçimler Japonya’da 17 Haziran’da Tokyo Büyükelçiliğinde kurulacak sandıklarla gerçekleştirilebilecek.

Yurt dışında oy kullanabilmek için adresinizin yurt dışı olarak büyük elçiliğine bildirmeniz gerekiyor. Bu nasıl gerçekleşiyor?

Öncelikle oturumunuzu aldıktan sonra, bağlı bulunduğunuz belediyeden aldığınız adres beyanını elçiliğe veriyorsuz ve hemen adresiniz değişiyor.

Japonya Büyükelçiliğinin seçim döneminde iyi bir çalışma çıkardığını daha önceki tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim. Bu seçimlerde de 21’e kadar oy kullanma gerçekleşilebilecek. 

Yapmanız gereken tek şey üzerinde TC kimlik numaranızın yazılı olduğu bir kimlik belgesini (Pasaport, kimlik) yanınızda götürmeniz. Elbette öncesinde yurt dışı seçmen kaydında olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekmektedir ve adres beyanı için gerekli süre içerisinde kaydınız yoksa gerekli evrakları teslim ederek kaydınızı yaptırabilirsiniz. 

Daha detaylı bilgi için Tokyo Büyükelçiliğinden edinebilirsiniz. 

http://tokyo.be.mfa.gov.tr/Mission/ShowAnnouncement/344429

 

(132 Posts)

2 thoughts on “Japonya’da Oy Kullanma

 1. Sibel

  İyi günler, son günlerde; Japonya 2. Dünya Savaşı sonrası ilk seçimlerde lise mezunu olmayan vatandaşına oy kullanma hakkı vermemiş.
  Japon hükumeti bu durumu şöyle açıklamış:
  “Kendi gelişimini tamamlayamamış bir birey, toplumu ve devleti ilgilendiren konularda söz ve hak sahibi olamaz!” biçiminde bir yazıya rast geldim Doğruluğu var mıdır ?
  Saygılarımla

  Reply
  1. Fatma Post author

   Merhaba Sibel Hanım
   Evet sosyal medyada bu tarz yazılar ben de gördüm. Ama Japonya’da böyle bir uygulama yok. 18 yaş ve üzeri Japon Vatandaşları oy kullanma hakkına sahip. Oy kullanmak için bir eğitim kotası yok. Konu hakkında bilgi sahibi olmama rağmen, özellikle eşime sordum yazmadan önce, onun cevabını paylaştım sizinle.

   Sevgiler..

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *