Japon Rail Pass Nedir?

Daha önceki yazılarımızda Japonya’ya gelmeden Rail Pass’ınızı alın demiş ve biraz detaylandırmıştım. Ama bu konu hakkında çok bilgi geldi, sadece Japan Rail Pass hakkında yazalım dedik.

Japonya’da ulaşım çok pahalı. (Türkiye’de yaşayanlar için) Uzak bir ülke olduğu için de gelmişken birkaç şehri ziyaret edelim diyorsanız bu bilet sizin için çok faydalı. Ama ben bir yere gitmeyeceğim, hep aynı şehirde olacağım diyorsanız alıp almamayı düşünebilirsiniz. 

Japan Rail Pass’ı Japonya’da yaşayanlar kullanamıyor. 90 günün altında turist vizesi olanlar için geçerli. Eğer fuarlar vs için gelecekseniz vizeniz turist vizesi olmayacağı için biletinizi açtıramazsınız. Bunun için tekrar hatırlatmak isterim sadece turist vizesi olanlar için.   7, 4 ve 21 günlük seçenekleri var. Ekonomi ya da First Class olarak da tercihte bulunabilirsiniz. Ancak bileti Japonya’dan alamıyorsunuz. Türkiye’den almanın iki yöntemi var

 1. Japan Rail Pass internet sitesi: https://www.jrailpass.com
 2. İkincisi de Türkiye acentesi H.I.S. International Travel Agency http://his-japanrailpass.com/en04.php

Ekonomi Sınıfı için ücretler: 7 Gün 29110 Yen, 14 Gün 46390 Yen, 21 Gün 59350 Yen

First Class için: 7 Gün 38880 Yen, 14 Gün 62950 Yen, 21 Gün 81870 Yen

Biletinizi aldınız, Japonya’ya gelirken yanınızda getiriyor ve burada JR ofislerinde aktif hale getiriyorsunuz. Aktifleştirdiğiniz andan itibaren kullanabiliyorsunuz. Özellikle öğrenciler için önemli bir not söylemek istiyorum. Buraya dil eğitimi için 3 aylığına gelen ve turist vizesi kullanan öğrenciler, seyahat tarihlerini bir araya getirip, bu bileti seyahat tarihinden önce açtırmanız faydanıza olacaktır. Ne zaman aktif ederseniz, o andan itibaren kullanabilirsiniz  çünkü :) 

JR Pass’ı JR Trenleri, Shinkansen, JR Otobüs ve Feribotlarında kullanabilirsiniz. Ancak gideceğiniz lokasyonu önceden belirleyip, JR Pass’ın geçerli olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm. 

Ve son olarak hatırlatmalar.. Rezervasyon yapılamayan biletlerde, trenlerin ilk birkaç vagonunun önünde beklerseniz, daha kolay binebilirsiniz çünkü ilk vagonlar rezervasyonsuz binenler için. Ayrıca Japonların tatil haftalarında tüm vagonlar dolu olacağından binemeyebilirsiniz. Tatilinizi zaten Japon tatillerine denk getirmeyin, işkence olur :)

Bir de misal daha uygun biletiniz var ama siz pahalı olan vagonda oturdunuz, inerken sorun yaşayabilirsiniz.. Dikkatli olun lütfen.. 

Ve kısaca toparlamak gerekirse:

 • JR pass metrolarda geçerli değil
 • 90 günün altında turist vizesi olanlar için geçerli
 • nozomi ve mizuho trenlerinde geçerli değil
 • Rezervasyon yaptırmak isteyenler istasyondaki gişelerden yapmalıdır, jr pass sadece trene biniş hakkı tanır. 
 • Satın aldıktan 3 ay sonrasına kadar açtırma hakkınız var. 
 • JR Pass’ı Japonya’dan satın alamazsınız. 
 • Ekonomi ya da First Class seçebilirsiniz. 
 • 7,14 veya 21 günlük seçenekleri mevcuttur.
 • Birden fazla şehir gezecekseniz mutlaka almalısınız

 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *