Maccha mı Matcha mı?

MachaB

Matcha/Maccha Japonya’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri. Yoğun kıvamlı, oldukça baskın bir tadı olan Maccha bir tür yeşil çay gibi düşünülebilir.  Çay seremonilerinde içilen çay aslında budur. Kınaya benzer bir toz halinde satılır. Her türlü hastalığa şifa, dertlilere deva denilen türden bir içecektir. 

Denemiş olanlar mutlaka vardır. Ama ilk kez içenler için alışılmadık bir lezzet olduğun için tadı tuhaf hatta kötü gelebilir. Bu yüzden bu yoğun tada bir şans daha vermenizi tavsiye ederim. Sağlık açısından faydaları bile bu şansı hak ediyor ki lezzetine varınca vazgeçemeyeceğinizi söyleleyebilirim. Kanser düşmanı Matcha da yüksek antioksidan ve klorofilce bulunmaktadır. A,B,C, E vitaminleri de cabası.  Kafeinsiz ama kafeinden daha uyanık tutuyor bizi. Her gün bir fincan içerseniz toksinlerden kurtulur, daha hızlı yağ yakar, bağışıklığınız güçlenir, kolestrolunuz düşer diyor doktorlar. Japonların uzun yaşam sırlarından biriymiş. (Okadar çok varki 😛 ) 

Matcha Nasıl Hazırlanır. 

 

Bu çayın pahalı bir çay olduğunu söylemeliyim. Küçük paketlerde satılır ve az miktarda içimi yeterlidir.  Normalde sıcak suya, bir miktar matcha katılır ve fırça ile yavaş yavaş saat yönünde karıştırılır. Tabi bunu çay seremonisinde görmüştüm evde böyle içmiyoruz :) Hazır kahve makinelerinde envai çeşit kapsülü, 3ü 1 arada versiyonu, kahve benzeri formu ve kolay karışan tozları mevcut. Damak tadınınıza göre seçebilirsiniz. 

 

Ayrıca matcha yemeklerde, tatlılarda da bolca kullanılıyor. İyi bir hediyelik olarak Matcha Kitkat alabilirsiniz. Japonya’daki Kitkat çeşitlerini de en kısa zamanda yazmalıyım. Meşhur kahve zincirlerinde yeni lezzetler deneyebilirsiniz. Kafeteryalarda kekini, dondurmasını, tatlısını.. restoranlarda makarnasını yiyebilirsiniz. Gyozasını (Bir çeşit mantı) bile yapmışlar. 

 

 

Bu arada Japonca 抹茶(まっちゃ) yani maccha diye yazılıyor. 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *