Japonlar Neden Maske Takar?

Filmlerde, animelerde, haberlerde Japonların maske taktıklarını görürüz. Bizde maske kullanımı çok yaygın olmadığı için dikkatimizi çeker ve merak ederiz. ‘Japonlar neden maske takar?’ diye sorarız. 

Ben Japonya’ya ilk geldiğimde bir arkadaşımın ağzını, burnunu nadiren gördüğümü söyleyebilirim. Neredeyse tüm yıl maske takıyordu çünkü. Bu durum basit bir korunma yönteminden fazlası gibi gelmeye başladı. Ben de etrafımdaki arkadaşlarıma bu soruyu sordum. Tamam maske takıyorsunuz ama neden yıl boyunca? 

Evet cevapları şöyle

Korumak ve korunmak için: Grip ve nezle gibi salgın hastalıklardan korumak ve korunmak için. Tokyo gibi kalabalık bir yerde her an hastalık kapabilirsiniz. Bunun için insanlar özellikle tren, otobüs, kalabalık alanlarda kendilerini korumak için maske takıyorlar. İkincisi de eğer kendilerinde herhangi bir virüs varsa başkalarına bulaştırmamak için. Tüm gün aynı maskeyi taktıklarını düşünmüyorum. Çünkü çevremdeki insanların evden çıkıp işe gidene kadar kullandıkları maskeyi, daha güvenli alanlara geldiklerinde çöpe attıklarını gördüm. Ben de özellikle salgın dönemlerinde trende maske kullanıyorum çünkü virüs kapıp, hasta olmak istemiyorum. Ama sıklıkla aynı maskenin kullanıldığını duydum. Bilmiyorum, çevremdeki insanlar belki biraz daha hijyene dikkat ediyorlar. 

Yüzünü gizlemek için: Bu durumu özellikle kadınlarda gördüm. Bir arkadaşım 1 hafta kadar maske taktı ama normalde onu maskeyle pek görmüyordum. Birkaç defa da hasta olup olmadığını sordum. Hayır dedi. Sonunda cesaretimi toplayıp ‘Hasta değilsin, salgın veya alerjik bir durum yok ama sen bir haftadır maske takıyorsun neden?’ evet sıkı durun cevabı karşısında şok olmuştum: Sivilcem var, onu gizlemek istiyorum. Sonra makyajsız, sivilceli veya yüzündeki herhangi bir izden dolayı da maske takılabildiğini anlattı. Birkaç örnekle daha bu durum pekişmiş oldu.

Moda: Özellikle gençler maskeyi moda olduğu için ya da herkes taktığı için takıyor. Özellikle desenli, renkli maskelerin bu amaçla kullanıldığını gördüm.

 

 

 

Ağız kokusu: Özellikle çalışanlar eğer sarımsaklı vs yemek yemişler ve ardından toplantısı varsa maske takıyorlar. 

Alerjik durumlarda: Özellikle baharda çiçek alerjisi olanlar korunmak için takıyor. Ve kesinlikle takmaları gerekecek kadar ağır durumda olanlar olduğunu söyleyebilirim. İlk yıllarımda benim de alerjim yoktu ama bu yıl artık polenlerden canımın çok acıdığını gördüm. Hatta bir defa pikniğe gittiğimde maske kullanmak zorunda kaldım çünkü nefes alamıyordum. 

Sosyal Fobisi olanlar: Görünmemek, dikkat çekmemek için maske takıyorlar. Ayrıca ünlüler de dikkat çekmemek için maske takıp, gizlenmeye çalışıyorlarmış. 

 

(132 Posts)

2 thoughts on “Japonlar Neden Maske Takar?

  1. Fatma Post author

   Merhaba Murat Bey

   Aslında birbirlerine benzemiyorlar :) Biz öyle düşünüyoruz. Saçları aynı renk, gözleri çekik, tenleri aynı renk diye düşünüyoruz ama bambaşka insanlar.. Onlar da bizim için birbirinize benziyorsunuz diyorlar.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *