Japon Yeni Yıl Yemeği: Osechi

Osechi Japonya’da Yeni yılda yenen çeşit çeşit yemeğin adıdır. Tüm aile bir araya gelir ve bu yapımı zor yemeği hep birlikte jubako adı verilen bento benzeri kutulardan yerler. Bentolar birden fazla katlı olması tercih edilir. Ben genelde 3 katlı olanını gördüm evlerde. Osechi midenize ve gözlerinize şenlik yaratacak kadar hoş görünümlü ve tadımlıdır.  Tabağın içindeki yemeklerin farlı anlamları var ve o yemekler yeni yıl için birer temenni gibi.. Mutluluk, sağlık, para, başarı…. gibi. Ama yapımı da bir okadar zor. Birkaç günü mutfakta geçirmek gerekebilir. 

Çok eski zamanlarda yeni yılda (Ocak ayının 1, 2, ve 3. günü) evlerde ateş yakılması çok uygun görülmediği için, kadınlar Osechi yemeklerini yeni yıldan önce 3 günlük hazırlarlarmış. Şimdi de evlerde hazırlayan anneler mevcut ama marketlerden de önceden spariş vererek satın alabilirsiniz.  Farklı fiyat seçenekleri bulunduğu için her keseye uygun olabilir. Ancak önemli zaman der, özel şeflerin osechisini satın almak isterseniz, biraz acele etmeniz gerekiyor.. Biz bu anlamda şanslıyız, Yasu’nun annesi pişiriyor tüm aile için. Yeni yılın genellikle 2. günü bir araya gelip, bu yemeği hep birlikte tadıyoruz. Ayrıca farklı yemekler de oluyor ama ben osehci yemeklerini çok seviyorum :) 

Yeni yıl yemeklerin içinde sayılabilecek bir yemek daha var. Gerçi bu yemeğe eski yılın son yemeği denebilir. 31 aralık gecesi  Toshi Koshi Soba denen bir çeşit noodle de yeni yıl yemekleri arasında sayılabilir. Biz hazır olanlarından aldık bu yıl ama geleneği bozmamaya çalışıyoruz :)

Tokshi koshi soba, sağlıklı bir yıl geçirme dileği taşır

 

Popüler Osechi Yemekleri

 1. Datemaki (Tatlı Omlet)
 2. Kuri Kinton (Tatlı Patatesli kestane) 
 3. Namasu (turp ve Havuç Salatası) 
 4. Chikuzenni / Nishime (Tavuk ve Sebzeler) 
 5. Tazukuri (Kurutulmuş küçük balıklar) 
 6. Kurumama (Bezelye) 
 7. Kazunoko (Balık Yumurtası) 
 8. Kamaboko (Balık Keki) 
 9. Ebi no Umani (Karides)
 10. Shake no Kobumaki (Somon Kombu Rulo)
 11. Kiku hana  Kabu (Bir çeşit çiçek turşusu)
 12. Kamaboko (balık keki)

Yapımı zahmetli, yemesi şahane bu yemeklerin  neler olduğunu bir sonraki yazıda açıklamaya çalışacağım.  

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *