Nengajo

26030602_2122259597993014_1449366774_n

Japonya’da yeni yıl önemli bir yere sahip. Daha önce yeni yıl gelenekleri hakkında bir yazı paylaşmıştım. O yazıyı buradan okuyabilirsiniz

Japonya’da eski yılı geride bırakmak önemli bir kültür. Dostlar, iş arkadaşları, müşterilerle bonenkai denen bu yıla veda yemekleri yeniyor. Bonenkai ne diyenler detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.  Bonenkai aralık ayında yapılıyor. Hemen herkesin bonenkai denen partisi oluyor. Herkese o yıl için teşekkür ediliyor kısacası. Ocak ayında da yeni yıla merhaba ve bu yıl da güzel dostluklarımız olsun denebileceke shenkai denen yemekler oluyor. Shinenkai hakkında detaylı bilgi de burada 

Bu uzun girişi neden yaptım? Çünkü yeni yıl Japonya’da sahiden önemseniyor. Aralık ayı boyunca da insanlar neredeyse hayatlarına geren herkes için yeni yıl kartı gönderiyor. Kartın 1 ocak günü ulaşması gerekiyor. Güzel yıl dilekleri yineleniyor. İşte bu yeni yıl tebrik kartlarına nengajo deniyor. Elbette Japonya’da herşeyde olduğu gibi yeni yıl kartı göndermenin de kuralları var. 

12 Hayvanlı Çin takvimi hala yaygın olarak kullanılıyordu. Yazıyı yazdığım 2017 tavuk/horoz yılıydı. 2018 ise köpek yılı. Kartlar da genelde o yılın temasında oluyor. Hazır alabilir, ya da kendiniz kartlarınızı tasarlayabilirisiniz. Ben bu yıl da hazır aldım ama gelecek yıldan itibaren kendim yapmayı planlıyorum. Hazır da alsanız kartlara kendi iyi dileklerinizi de yazmanız nezaketli bir davranış. Kasım ayından itibaren heryerde kartlar satılıyor ve aralık ayında da bir çok merkezi yere posta kutuları konuyor ki rahatça postaya verin :) 

26030842_2122259621326345_1147027864_n
Bu yıl gönderdiğimiz kartlardan biri

Yeni yıl kartlarının 1 Ocakta ulaşması gerekiyor. Bu sebepten 25 aralıkta postalanmalı. Kartın ön bülümüne iyi niyet, arka bölümüne de göndereceğiniz kişinin adı ve adresi yazılıyor. 

yeniyılkartı

Önemli bir hatırlatma kartınızı ailesinde o yıl ölmüş biri olan bir tanıdığınıza göndermemelisiniz. Çünkü onun için kötü bir yıldı ve o sevdiği kişi yokken hayat toz pembe gibi notlar hoş olmaz diye düşünüyor sanırım. 

Ve son olarak kart postallarının üzerinde numaralar var ve bu numaralardan piyango kazanmanız mümkün. Gelen kartlarınızdaki numaraları kontrol ederek bu faslı tamamlamış oluyoruz.

 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *