Japonya’da Halloween

Japonya’da cadılar bayramı kutlamaları hakkında birkaç mail aldım. Nasıl kutlanıyor? Gerçekten eğlenceli mi? Yaygın mı? gibi.. 

Öncelikle ülkemizde olduğu gibi bir çok Avrupa ülkesinde de Halloween yani cadılar bayramı çok popüler değil. Ancak Japonlar eğlenceli etkinlikleri kendi kültürleri ile sentezleyip kutlayabiliyorlar. Bunlardan biri de Halloween. Amerika’da olduğu kadar popüler değil elbette. Ama gençler oldukça seviyor. Ekim ayının sonlarına yaklaşınca ilginç kostümlü gençleri trenlerde, otobüslerde görmeniz içten bile değil. Ancak asıl kutlamalar Shibuya, Roppongi ve Kawasaki’de yapılıyor. İlk yıl dil okulumdaki arkadaşlarımla ben de gidip neler oluyor bakmıştım. Buralardaysanız görülmeye değer.. 

 

Slayt gösterileri, müzikler ile rengarenk ve cıvıl cıvıl.. Tokyo Belediyesi ve Polisi özel hazırlıklar yapıyor yaparak güvenli bir ortam da hazırlıyor. Yabancılar için oldukça popüler olduğu için birçok görevli İngilizce konuşuyor.  Bazı sokaklar da kalabalık nedeniyle trafiğe kapatılıyor ve özel tedbirlerle insanların rahatça eğlenmesi sağlanıyor. Shibuya’daki bu açık hava eğlencesine 100 binden fazla kostümlü insan katıldığını duyduğumda çok şaşırmıştım. Gerçekten çok kalabalıktı.. 

Gençlerin dışında okullarda da oldukça popüler kutlamalar yapılıyor. Ana okullarındaki çocukların kostümleri genellikle çok sevimli oluyor ama :)

Bunun dışında sıradan bir Japon’un cadılar bayramı kutlaması yaptığını görmedim. Yani yan komşunuz zombi kılığında gezmiyor. Ya da parmak şeklinde kurabiyeler getirip sizi korkutmaya denemiyor. Kapımıza şeker toplamaya gelen çocuk da görmedim. 

Ekim sonunda (28,29,30,31 Ekim) Japonya’ya gelecekler için en iyi 5 Cadılar bayramı lokasyonu da sizin için yazayım. Amerika’da da Cadılar bayramını görmüştüm ama Japonlar başka :)

 

 

1, Shibuya (Ben olsam burayı tercih ederdim) 

2, Roppongi Cadılar Bayramı Geçidi 

3. Ikebukuro Holloven Cosplay Festivali (Anime severler için tavsiyemdir)

4. Kawasaki Halloween Festivali 

5, Odaiba Havai Fişek gösterisi eşliğinde cadılar bayramı 

(131 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *