Sonbahar Yaprakları: Momiji

Momiji1

Hemen herkesin Japonya deyince aklına sakuralar gelir. Gerçekten de mart ve nisan aylarında cennette gibi hissetmemek içten bile değil. Sakuraların beyazdan pembenin tonlarına geçişteki o güzelim yaprakları slow motion yere düşerken bir filmin içinde gibi. Okadar gerçek ve bir okadar da gerçekten uzak ki.. Büyülenip kalıyorsunuz. 

Momiji3

Evet Japonya’ya ilkbahar da gelmek güzel ama sonbaharda da gelmek bir okadar güzel. Nasıl sakuraları izlemeye hanami deniyorsa sonbaharın adı da momiji. Yapraklar 10. aydan itibaren yeşilden sarıya, sarıdan kırmızıya, kırmızıdan kahverengiye muhteşem bir dönüş yaşıyorlar. Benim en sevdiğim mevsim Japonya’da daha da güzel. Akçaağaçların rengi beni benden oldum olası almıştır. Hatta akçaağaç yapraklarından tempura bile yapmışlar. Ben henüz yemedim ama çok güzel görünüyor. Bu yıl evde deneyeceğim :)

Bu arada bu yazıyı momijimanjuu denen akçağaç şeklindeki sohbahar keklerini yerken yazıyorum. Gelecekler için kesinlikle tavsiye ederim. 

 

Japonya’da sarı, kırmızı ve kahverengi ve bu renklerin yeşilden degradeli geçişini görmeniz mümkün. Türkiye’den tek fark bu sizin hemen yakınınızdaki bir park olmasıdır. Yani 7 göller manzarası evinizin hemen yakınında, hergün bindiğiniz trenin penceresinde izlenecek kadar yakın. Bir de Japon tapınakları, daracık sokaklar ile süslenince demeyin keyfinize. Ben Japonya’ya geldiğimden beri hep bu mevsimde farklı farklı yerlere gidip yürüyüş yapmayı, çay kahve içmeyi hatta üşüyerek piknik yapmayı pek bir sever oldum. En güzel manzaraların da Kyoto’da olduğunu düşünüyorum. 
Momiji2

Japonya’ya seyahat düşünecekler için bence Nisan ve Ekim ayı en güzel aylar. Henüz Tokyo’da yapraklar istediğim kıvama gelmedi. Gelince bir video ile sizinle de paylaşmak isterim. 

 

(132 Posts)

2 thoughts on “Sonbahar Yaprakları: Momiji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *