Karaoke

Japonya’da karaoke önemli bir sosyal etkinlik. Maaşlı çalışanlar işten sonrasını saatlerce karaoke barlarda geçiriyorlar dersek yalan olmaz. Aslında Japonya’da hemen herkes karaokeye gidiyor. Şaka değil, sahiden. 90 yaşındaki teyzeler, belediyede müzik kurslarına gidiyorlar. Gençler okul çıkışında hep birlikte karaokede alıyor soluğu. Şirket çalışanları patronları, müşterileri ile gidiyor. Bence ilginç bir kültür. Türkiye’de bu tarz mekanlara birkaç defa gittim ama tamamı arkadaşlarımlaydı. Patronumla karaokeye gitmeyi düşünemiyorum.. Ama burda böyle bir kültür var sakin ruhlu Japonlar başka bir boyuta giriyor. Özellikle yemekli ve içkili bir partinin ardından karaoke ikinci mekan oluyor. Dans eden, şarkı söyleyen, eğlenen insanlar güzel şey.. Tabi bunun başka bir boyutu da var. Bazı kişiler çok iyi şarkı söyleyemediği için profesyonel kişilerle çalışıyormuş. Öyle diyorlar :)
Şirket davetleri özenle hazırlanıyor

Hemen hemen tüm karaoke barların liste numaraları uyumlu. Kanjilerin büyük çoğunluğu hiragana ile de yazıldığı için yabancılar da rahatlıkla okuyabilir. Şarkı bittikten sonra nasıl okuduğunuzu makineler değerlendiriyor hatta kaç kalori yakmışsınız onu da söylüyor :)

 

İkinci olarak sahiden ucuz mekanlar. 5 saati 1000 yenin (30 TL) altında olan birçok karaoke bar var. Hatta bu fiyata içecek, yiyecek servis eden bir çok yer de var. Odanızdaki telefonla sipariş verebilirsiniz.  Buralarda yatan, uyuyanlar bulmak da mümkün. Otelden ucuz hem de eğlenceli. 24 saat hizmet verdiğini de söylemeliyim. Konaklamak için bütçeniz yoksa onsen, karaoke, manga ya da internet kafe gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Güvenli bir ülke olduğu için problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. 
Bu klasik bir arkadaş toplantısına örnek olabilir

Karaoke Japonya’da çıkıp, dünyaya mal olmuş eğlenceli bir aktivite. Yıllar önce Kobe’de canlı müzik yapan bir gitaristin kayıt etmesi ve insanların ona eşlik etmesiyle başlamış. Ardından bu tarz mekan ilk defa 1984 yılında açılmış. Tamamen tesadüf yoluyla çıkıp, tüm dünyanın yaygın bir eğlencesi olması adına Kobeli müzisyene teşekkürlerimizi de sunuyorum. 

Japonya’ya seyahat düşünenlerin karaoke yapmadan dönmemelerini tavsiye ederim. Japonca bilmeyenler için İngilizce şarkı seçenekleri (Çince de epey var) olduğu için endişe etmeyin derim. 

 

Karaoke şarkıları bu paneldes seçiliyor.

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *