Japonya’da Yeni Yıl (1)

Japonya’da en çok şaşırdığım şey yeni yıl kutlaması oldu diyebilirim. Türkiye’de en sıradan aile bile yeniyılda küçük de olsa bir eğlence yapmaya çalışır. İlla pahalı bir otel ya da restoranda vur patlasın çay oynasın değil ama.. Yeni yıla özel yemekler, meyveler, oyunlarla az da olsa şenlendirilmeye çalışılırdı. Artık üniversite yılları ve sonrasında daha çılgın partiler yapılabilir. Dünyanın her yerinde gençler daha çok eğlenebiliyor. Burada da gençler tüm dünya ile aynı. Ama genele, yani toplumun nasıl yeni bir yıl geçirdiğine bakarsak yeni yılı ikiye ayırmalıyız. 31 Aralık öncesi, sonrası olarak. 

Yeni yıl Japonya’daki en önemli zamanlardan biri. Öncesinde Christmas olması bu havayı daha da güzelleştiriyor. Japonların geneli Hristiyan değil ama Christmas’ı kendilerince kutluyorlar. Japonya’da christmas için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yeni Yıl Temizliği (Osoji)

Japonlar için çok önemli. Tüm ev bizim bahar temizliği gibi tüm aile bireylerinin de katılımıyla temizleniyor. Aralığın son haftası temizlik için ideal. 31 Aralık gününe kadar temizliğin tamamlanması gerekiyor. Böylece yeni yıla eski kötü şeylerden kurtulmuş ve tertemiz girmiş oluyorlar. Temiz ev, temiz zihin gibi. 

Yıl Sonu Partileri (Bonenkai) Japonların arkadaşları, akrabaları, eş dost ile buluşup içtikleri partiler. İşyerleri de Bonenkai partileri veriyor. Aralık ayı boyunca devam ediyor. İş yerindeki ya da müşterileriz ile olanlara katılmak zorundasınız. Yemek yeniyor, içkiler içiliyor, keyifler yerinde ise karaoke ile gece noktalanıyor. Ben bile 3/4 tane Bonenkai’ye katıldım bu yıl. Yıl bitmeden sevenlerinizle ayrılmanın bir yolu 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *