Hina Matsuri

hinabebeği

Hina Matsuri, bebek ya da kız çocuk festivali de denebilir. 

Japonya’da her yıl 3 Martta kız çocuğu olan aileler evlerinde ‘Hina Ningyo’ denen bebekleri sergileyerek, kızlarının sağlıklı, uzun, güzel bir ömür geçirmesi için dileklerde bulunup dua ettikleri bayramın adıdır Hina Matsuri.

Hina Matsuri yaklaştığında marketler özel şekerlemelerle doluyor. Hina-arare denen pirinç krakerlerini bu dönemlerde Japonya’ya gelenlere denemelerini öneririm. Ushio Jiru denen bir çorba da yapılıyormuş bizim ailede kız çocuk olmadığı için çorba kısmını sadece duydum :) Niga Ningyo bebekleri şubat ayının ikinci haftasından itibaren çıkarılıyor. Mart ayına yaklaşırken her yerde bu bebekleri görebiliyorsunuz. Ama almak istereyenler için çok çok pahalı olduğunu söylemeliyim. Genelde anneden kızına aktarılıyor. 3 Marttan sonra da bebeklerin kaldırılması gerek. İlginç bir gelenek ama bebekleri kaldırmakta geciken ailelerin kızlarının geç evleneceği düşünülüyor. Aileler de kızımız evde kalmasın diye hassas davranıyorlar. 

Elbette bebeklerin yerleşmesinde bir hiyerarşi var. En üst kattaki  bebekler imparator ve imparatoriçe.  

Onların bir alt katında üç üst sınıf kadın hizmetli bulunuyor. Burada içki sunan bir kadın var ayrıca şekerlemeler de bu katta. Onların da bir alt katında 5 müzisyen var. Yelpazeli olan şarkıcı :) Onların da bir alt katında iki koruyucu var. Koruyucuların alt katında ise imparatorun eşyalarını taşıyan üç hizmetli var. Sakura ve Mandalina ağaçlarının arasındalar.

Komşumun babası bir zamanlar bu bebekleri yapıyormuş. Çocukken ona yaptığı bebeklerden ikisi
Komşumun babası bir zamanlar bu bebekleri yapıyormuş. Çocukken ona yaptığı bebeklerden ikisi
232196591_574190067278887_604308105179783347_n
bebekleri incelerken

 

(131 Posts)

2 thoughts on “Hina Matsuri

 1. Melih

  Merhabalar bana ulasabilir misiniz rica etsem, mesaj iletilemiyor, sormam gereken bikac şey var. Mail atarsaniz sevinirim

  Reply
  1. Fatma Post author

   Merhaba Melih Bey, size mail gönderdik. Azalea değilse buradan da sorabilirsiniz..

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *