Japonya’da Sevgililer Günü

14 Şubat dünyanın dört bir yanında sevgililer günü olarak kutlanıyor. Mum ışığında romantik yemekler, şık kıyafetler, ayıcıklı, kalpli hediyeler.. Benim için 14 şubat bu demekti. Özellikle de erkeklerin kadınlara hediye alması, sürpriz yapması beklenirdi. Bu sadece ülkemizde değil Avrupa ve Amerika’da da böyleydi :) Ama 14 Şubat Japonya ve Kore gibi Asya ülkelerinde biraz farklı kutlanıyor. Kadınların erkeklere hediye (özellikle çikolata) aldığı bir gün. Animelere, Japon drama ya da filmlerine biraz aşina olanlar ne demek istediğimi hemen anlamıştır. Ana karakter sevgilisine kendi elleriyle çikolata, kek yaparak aşkını sevgisini gösterir. Ama endişe etmeyin çikolata aldığınız herkese ilanı aşk etmiyorsunuz. Çünkü iki tür çikolata var. Giri Choco denilen ilk tür patron, iş arkadaşı, abi, baba gibi mutlaka vermeniz gereken kişiler içindir, yani zorunluluk çikolatasıdır. İkinci tür Honmei Choco ise kadınların genellikle ilgi duyduğu, aşık olduğu erkeğe romantik duygularla verilen gerçek duygu çikolatasıdır. Honmei Choco, eş, sevgili ya da umulan sevgililere verilir. Giri Choco biraz daha ucuzdur, Honmei Choco daha pahalı ya da el yapımıdır. 

Ocak ayının ikinci yarısından itibaren çikolata, kek, pasta yapabileceğiniz workshoplar, standlar kuruluyor. Envai çeşit kalpli kurabiye, çikolata kalıpları, pasta süsleme malzemeleri satılmaya başlıyor. El yapımı çikolata, kurabiye, kek ile erkeğin midesine giden yolu açmış oluyorlar yani. Ama öyle uçuş uçuş romantik çift cenneti olmuyor. Pırlanta reklamları da pey yok. Çok romantik değil yani.. İlk gözlemlerim daha çok çikolata alış verişi üzerine kurulu. Son günde bazı mağazaların popüler çikolataları tükenmiş olabiliyor. Alış veriş merkezi ve pastanelerden de çok güzel kokular yükseliyor. Türkiye’de 50 liraya satılan Godiva’nın çikolatası burada 100 liranın üzerinde. Godiva oldukça popüler bir marka olduğu için sahiden sevdiğiniz birine alabilirsiniz.. 

 

Niye kadınlar veriyor derseniz? Bir çikolata firmasının pazarlama taktiğiymiş, gayet de iyi tutmuş. 

Biz kadınlar verdik.. Duygularımızı anlattık.. Erkekler hiç birşey yapmıyor mu? Elbette yapıyor 14 Mart, White Day’de karşılık olarak çikolata veriyorlar. 14 şubat kadar şaşaalı değil ama olsun.. 

(132 Posts)

One thought on “Japonya’da Sevgililer Günü

  1. Melih

    Merhabalar, Sitenin contact bölümünden yazıdğım gönderiler iletilemiyor, rica etsem size sormak istediğim bikaç şey var vereceğim mail adresinden bana ulaşabilir misiniz, teşekkür ediyorum.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *