Setsubun Nedir?

setsubun

 

Japonya’da baharın başlangıcı olarak kabul edilen ve her yıl şubat ayının 3’ünde festivallerle kutlanan günün adıdır. Anlam olarak mevsim dağılımı gibi bir anlama geliyor. Çok eskiden yeni ay yılı ile bağlantılı yeni yılın başlangıcı gibi görüldüğünden önceki yılın tüm kötülüğünü temizlemek için özel bir ritüel eşlik ediyormuş sanırım şimdiki kutlamalar bu ritüelden kalanlar. 
 
Bugün hala yaygın olarak özellikle küçük çocuk olan ailelerde yapılan ilginç bir gelenek var. Ailenin büyüklerinden biri (herhangi biri olabileceği gibi doğum haritasına göre uygun kişi de seçilebilir) yüzüne maske takıp özellikle küçükleri korkutuyor. Sonra (şeytan) ‘hadi git, defol burdan’ gibi sözlerle sembolik şeytan yani kötü olan herşeyi soya fasulyesi atarak kovalıyor. Şeytan numarası yapan büyük de yalpalayarak, kapılara falan çarparak tüm kötülükleri götürüyor. Kreşlerde, ilk okullarda falan çocukları baya baya korkutuyorlar. Ağlayan çocuklar bile var.. Ama aynı zamanda eğlenceli olduğu için yüzyıllardır süren bir gelenekten. Ayrıca çocuklar ellerinde fasulyeleri evdeki şeytan maskelerine atıp keyifli vakit de geçiriyor. 
 
 
Tapınaklarda Setsubun kutlaması yapılıyor. Bu yıl ben de Fuchu’da bulunan Okunitama Shirine’ye gittim. Buraya gitmemde önemli bir sebep vardı. Yıllar sonra Japonların ata sporu Sumo’da Moğolların ya da Hawaiililerin tahtını sarsıp şampiyon olan Kisenosato Yukata buraya gelmişti. Ama okadar kalabalıktı ki minicikti herşey. Gösterilerin ardından Kisenosato ve rahipler bizim mesir macunu misali millete fasulye attılar. Televizyonlar da canlı yayında verdi bu etkinliği. Okadar kalabalıktı yani. 
 
İkinci gelenek kavrulmuş fasulyelerden yaşınız kadar yiyebiliyorsunuz. Böylece o yıl hastalıklardan kurtulacağınıza inanılıyor. 
 
Ehomaki denen çok büyük sushi yemek de gelenekten. Her yıl belirlenen yere dönüp kocaman sushiyi yiyorlar. Kesmeden, bölmeden :) 
 
 
 

(131 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *