Büyük Buda: Kamakura

Gördüğünüz rahip aslında Çinli! Dünyanın bir çok yerinden Budistlerin de ziyaret ettiği bir yer.

Bugün, Japonya’nın en çok turist çeken bölgelerinden biri Kanagawa şehrinde olan Kotoku in tapınağı hakkında yazacağım. Ama özellikle Kamakura Daibutsu ve Hase Daibutsu olarak bilinen ve ülkenin en önemli simgelerinden biri olan tunç yapımı Buda’yı yazacağın.

 

 

 

Tokyo’ya yakın olmasından dolayı da kolaylıkla ziyaret edebileceğiniz bir bölge. Nara Büyük Buda, Japonya’nın ikinci büyük Budasıdır. Bir çok defa tsunami, deprem gibi felaketlerden etkilenmiştir. 1498 yılında meydana gelen tsunaminin ardından açık havada olmasına karar verilmiştir. Daha önceki kapalı alının kalıntılarını görmek mümkün.. Ayrıca, dünyanın da en büyük heykelleri arasında yer almaktadır. Ama ilk onda yer alacak kadar da büyük değil..  Heykelin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte 1252 yılında yapıldığı söylenmektedir. 121 ton ağırlığındaki Kamakura Daibutsu, 13, 35 metre yüksekliğindedir. Gözlerinin uzunluğu 1’er metre civarındadır. Heykelin içi de ziyarete açıktır. Yanlış hatırlamıyorsam heykelin iç kısmına girmek için 10 yen (Temmuz 2016 yılında yaklaşık 25 kuruş) vermeniz yeterli.

 

Japonya’ya gelenler bir çok yerde Buda heykeli görecektir. Bu Budaların sıradan insandan ayrılması için 32 özelliği oluyormuş. Ben de bu bilgiyi yeni öğrendim. Kamakura’nın önemli özelliklerinden birkaç tanesini detay sevenler için yazıyorum :)

İnsanlara ışık tutmak, yol göstermek için yapılmış, kaş arasında yer alan, saat yönünde kıvrılmış ve gümüşten yapılmış yuvarlak çıkıntı. İnsanlara ışık tutmak, yol göstermek için..

Safir mavisi göz rengi. Kamakura’daki Büyük Buda’nın da göz kapaklarının altında görülebilir. Huzurlu bir bakış anlamında kullanılır.

Nazik bir gülümseme, şefkat hissi veriyormuş. Bıyık gibi bir izlenim bırakıyor.. 

Göze çarpmayan burun delikleri ve düz burun.. Burun delikleri sadece heykelin altından görülüyor.

Uzun kulak memesi. Japonlar için uzun kulak memesi ayrıca zenginlik (maddi ya da manevi) anlamına geliyor. Genelde Japonların kulak memeleri çok büyük değil ve yapışık. Burnumuz, kulaklarımız Japonlar için oldukça ilginç diyebilirim :))

Budaların farklı el pozisyonları var. Her birinin de sanırım anlamı var. Yüksek sınıfı temsil ediyor diye biliyorum.. 

Ayrıca saçları da farklı ve özeldir. Yani detaylı incelerseniz hemen her Buda’da farklı unsurlar görebilirsiniz..

 

Bu tütsülerin yanından geçerken Japonlar biraz kokusunu üstlerine doğru çekiyorlar. Kötülüklerden uzaklaştıracağını düşünüyorlar.
Bu tütsülerin yanından geçerken Japonlar biraz kokusunu üstlerine doğru çekiyorlar. Kötülüklerden uzaklaştıracağını düşünüyorlar.
Gördüğünüz rahip aslında Çinli! Dünyanın bir çok yerinden Budistlerin de ziyaret ettiği bir yer.
Gördüğünüz rahip aslında Çinli! Dünyanın bir çok yerinden Budistlerin de ziyaret ettiği bir yer.

 

Kamakura'nın içi.. Yukarıda gördüğünüz kısım başının olduğu bölüm. Daha önce bura da ziyarete açıkmış.
Kamakura’nın içi.. Yukarıda gördüğünüz kısım başının olduğu bölüm. Daha önce bura da ziyarete açıkmış.

Nasıl Gidilir?

Tokyo’dan gitmek biraz uzun ve çok aktarmalı tren yolculuğu demek. Bu bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için nasıl seyahat edeceğinizi aşağıdaki linke ekliyorum. Ben birçok defa araba ile gittim. Çok keyifli ve konforlu oluyor. Ama tren yolculuklarını da çok seviyorum. Turistler için en güzel yol tren :) Kamakura’ya nasıl gidilir?

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *