Düğünümüz (2) Japon Düğünü

IMG_2517

 

Düğünümüz (2) Japon Düğünü

 

Japonya’daki düğünlerin Türkiye’deki düğünlerden epey farklı olduğunu söylemiştim. Her ikisi de kendine göre güzel ve özel. Ama kabul etmek gerekiyor ki bizim düğünlerimizde inanılmaz şatafat ve eğlence var.  Japon düğününe ise sadelik ve seremoni!

Bizim Japonya’daki düğünümüzün tüm detayları ile Yasu’nun annesi ilgilendi. Ben kimono rengi ve saç modelini seçtim. Normalde Japon kadınlar düğünde gelinlik de giyiyorlar. Yani hem kimono hem de gelinlik.. Ama biz istemedik, çünkü zaten Türkiye’de gelinlik giymiştim.
 
Japonya’da düğünler çok pahalı. Mekan, yemekler, kimono.. her biri gerçekten çok pahalı. Bizim düğünümüz de Meguro Gajoen Otel’de oldu. Bizim düğünümüze geçmeden önce size Japonya’daki düğünler hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Resmi nikah bir belgeye imza atılarak düğünden önce çoktan yapılmış oluyor. Sonra da düğün konsepti seçimine geliyor. Hristiyan tarzı düğünü özellikle gençler çok tercih ediyor. Hristiyan olmasalar bile bir kilise ya da kilise görünümlü bir mekanda oluyor. Tıpkı filmlerde gördüğümüz gibi.
 
İkinci seçenek ise Japon düğünü. Bizim düğünümüz tam olarak böyleydi.
 
IMG_2517
 
adım adım düğünümüzün detayları
 

Sabah Yasu’nun annesi ve ben hazırlıklar için düğün mekanına önceden gittik. Bana ayrı bir oda verilmişti. Duşu, tuvaleti, yatağı, özel bir makyaj odası olan güzel bir odaydı. Odada beni saç ve makyaj asistanım karşıladı. Üzerime önce kimononun iç kısmını, üstüne de birşey dükülmesin diye sabahlık tarzı birşey giydirdiler.

Kişisel bir asistan verdiler. Çok tatlı bir bayandı. İngilizce bildiği için bana tüm detayları anlattı ve düğün boyunca kimonomu düzeltti, ne yapacağımı söyledi. Düğün bitene kadar yanımdan ayrılmadı.

IMG_2049

IMG_2048

Düğünüm için annem ve babam Yasu ve babası ile birlikte daha sonra otele geldiler. Aileden herkes otelde benim odama gelip iyi dileklerini diledi. Saç ve makyaj konusunda Japonların çok iyi olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Ne saçımı çeken oldu, ne ısıdan yanan vücudum. Bi ara bu saçtan hayır gelmez demiştim ama istediğim gibi oldu.

Saç ve makyaj tamamlandıktan sonra fotoğraf çekimi yapıldı. Sadece Yasu ve benim gayet ciddi kimonolu fotoğraflarımız çekildi.

Ailelerin tanıştırıldığı özel bir odaya alındık. Ben kendi ailemi, Yasu’nun babası da kendi aile bireylerini tek tek tanıştırdı. Bu eşim, bu abim, abimin eşi… şeklinde bir tanıştırmaydı. Aslında bizden de babamın yapması gerekiyordu ama Japonca bilmediği ve sadece iki kişi oldukları için ben yaptım.

Toplu fotoğraf çekilimi yapıldı. Herkesin duruşu, oturuşu ile tek tek ilgilenildi. Benimki ile makyaj asistanım ilgilendi.

Şinto geleneklerine uygun dizayn edilmiş bir başka odaya gitti. Burada rahip ucunda püsküller olan bir şeyle bize dualar okudu. Sonra iki kız küçük, orta ve büyük kaselerde bize sake verdi. Sakeleri her tabaktan üç kez olmak üzere içtik.

IMG_2508
Salona girerken açılan kapı.. Sakeyi de bu kızlar ikram ediyor..

 

Özel bir törenle biz de dua ettik.

Duanın ardından orta bölümde evliliğimizi simgeleyen bir çiçek diktik. Sonra bu çiçeği evimize getirdik :)

Rahibin getirdiği yüzüklerimizi taktık.

Rahibin duası ile herkese ikram edilen sakelerden içtik.

Aileler içeceklerin oluğu bölüme alındı. Biz ise odamıza geçtik, sonra onların yanına gittik.

Aileler yemek salonuna gittiler, en son yemek salonuna biz gittik. Bizi tanıştırdıktan sonra yeni evli çift için kadeh kaldırıldı, iyi dileklerde bulunuldu.

Damadı tanıyan herkes bizim iyiliğimiz üzerine konuştu. Ben Yasu ve ailelerimiz için mektubunu okudum. Babam bizim geleceğimiz için yazdığı mektubu okudu. Yasu’nun babası da bizim için iyi dileklerini sundu.

Pasta kesildi. Gelin ve damat Türkiye’de olduğu gibi birbirine pasta yediriyor :)

IMG_2647

Anne ve babalarımız sahneye davet edildi, onlara çiçek verdik, teşekkür ettik bir kez daha.

Yasu ailelerimiz ve benim için yazdığı mektubu okudu.

Toplu fotoğraf çekildi.

 
 
Evet sabah başlayan düğün neredeyse akşam 5’e kadar sürdü. Ama benim dikkatimi çekenler vardı. Öncelikle Japon kadınların gayet şık olduğunu düşünüyorum. Ama kimse abartılı değildi. Yani gelinin kız kardeşi sendromu yok. Hatta herkesin omuzlarını örten ince örtüleri vardı. Çünkü gelinden güzel olunmaması gerekiyormuş. Beyaz giymek, çok dikkat çekici giyinmek pek hoş karşılanmıyormuş ki bence çok güzel. O günün kahramanı sizsiniz ve gerçekten kendinizi çok özel hissediyorsunuz. Tam bir ciddiyet ve sükunetle geçen Japon düğünlerini ben de ailem de çok sevdik. Yorgunluk, stress gibi kavramlar sahiden çok uzaktı ve o gün sizin gününüz olduğunuzu iliklerinize kadar hissediyorsunuz.
 
Unutmadan Japonya’da düğünlere katılan herkes özel zarfların içinde size para veriyor. Bunun bir tarifesi varmış. Yakın akrabalar, patron için biçilmiş bir bedel. Hah işte bu bedeli o zarfın içine koyup, düğün sonunda damada takdim ediyorlar.
 
Ayrıca yemekler çok özenli hazırlanıyor ve gerçekten çok lezzetliler. Bunlar da bizim yemeklerin bir bölümü :)
IMG_2437
IMG_2446IMG_2682 IMG_2678 IMG_2648
 

IMG_2687

IMG_2683

Düğün sonunda kahve ve kek, ve Japon tatlılarından oluşan bir hediye de verildi ve düğün tamamlandı.

 
Unutmadan ikinci tarz Japon düğünlerine sadece gelin ve damadın yakın akrabaları katılıyor. Yani yüzlerce kişilik değil, küçük bir düğün..
 
 
 
 
 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *