Japon Geleneksel Tiyatrosu: Kabuki

 

Kabuki bir Japon halk tiyatrosu. Oldukça uzun ve pahalı bir tiyatro olduğunu söylemeliyim. Ben dil okulu ile gittiğim için uygun bir fiyata izleme şansı yakaladım. Bir çok Japon hayatı boyunca hiç Kabuki seyretmemiş. En kötü yer 5.000 yenden başlıyor ve yaklaşık 30.000 yene kadar çıkıyormuş. Yani kallaşık 150 liradan başlıyor ve bin liranın üzerine kadar çıkabiliyor.. Bu Haziran 2016 itibari ile yaklaşık fiyattır.
 
Tarihçesi
Kabuki aslında önceleri Japon, şintoist tapınağında dansçılık yapan Okuni ile 17. yüzyılda başlamıştır. Zamanla dini unsurlardan sıyrılan dans ve hareketler tahrik edici hale gelince 1629 yılında kadınların sahneye çıkması yasaklanmıştır. Kadınlara getirilen sahne yasağı ile birlikte onların rolünü erkekler oynamaya başlamış. Yani oyuncuların tamamı erkek.
 
Oyun nasıldı? 
Gösteriden önce oyunculardan biri, tiyatronun işleyişi, oyuncuların nasıl oynadığı hakkında bilgi veriyor. Mesela Kabuki Tiyatrosu’nda bazen oyun çok yavaşlıyor, filmlerde gördüğümüz slow motionun atası :)) bazen de hizlanıyor.
Ayrıca müzisyenler oyun öncesinde tek tek tanıtılıyor.
 
İki kapılı bir bölüm var oyuncular perde sesini duyduğumuz kapıdan oyuna girip çıkıyorlar. Beni etkileyen şey ise dekorun sahne içinde değişmesi oldu. Okadar Türkiye’de tiyatroya gittim adam gibi bir dekor göremedim. Elbette bu işin piri Brodway ama gelenekselliği hiç bozmadan teknolojiyi kullanmaları bence çok güzel.
 
Tanıtım bittikten sonra 20 dakika ara verildi. Japonya’da sinamada, tiyatroda pek mola verilmiyor. Oyun başlayıp bir solukta bitiyor.
 
Bizim gittiğimiz Kabuki’nin konusu şöyleydi. Sogoro’nun kız kardeşi yanlış anlaşılmaların da neticesinde zor bir durumda kalır. Onu güçlü işverenlerin elinden kurtaramak isteyen Sogoro’nun yapabileceği pek birşey yoktur. Birgün çok fazla içki içer ve onu kimse durduramaz.. Çok da detay verip izleyeceklerin tadını kaçırmayım. İngilizce dinlemek isteyenler kulaklık alabilir.
 
Küçük bir hatırlatma, oyun bittikten sonra oyuncular izleyiciyi selamlamıyor :) Biz bekledik selamlarlar diye ama selamlamıyorlarmış, Oyun anında fotoğraf çekmek yasak ama tiyatronun verdiği adresten oyunun fotoğraflarını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
Bu da bizim izlediğimiz oyunun afişi. Sogoro ve Sogoro’nun eşi Ohama.
 
 

(131 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *