Japon Yeni (2)

Yen
 

Metal paraların arka yüzü

Japon Yeni (2)

Daha önceki yazımızda Japon Yen’i özellikle kağıt paraları hakkında detaylı bir yazı yazmıştık. O yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. Japonya’daki metal paralardan bahsetmeden önce küçük bir bilgi vermek istiyorum. Burada bozuk paralar bizim ülkemizdekinden daha değerli. Ben Türkiye’de 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 liranın altındaki paraları pek görmüyordum diyebilirim. Ama burada bozuk paralar hayatın içinde. Birçok yabancının özellikle Japonya’da müstakil bir bozuk para cüzdanı aldığını da biliyorum. Bakınız ben :))
1 Yen

Japon yeninin tarihi çok eskilere dayanıyor. Bir yenin ilk basımı 1870 yılında başlamıştır. Mevcut tasarım ise 1955 yılında basılmıştır. Daha önce gümüşten basılmış ancak maliyeti çok fazla olduğu için alüminyumdan üretilmeye başlanmıştır. Ön yüzünde sakura dalları bulunmaktadır. Bu ağaç Japonya’nın sağlıklı büyümesini sembolize ediyormuş. Arka yüzeyinde ise geniş halkaların içinde bir yazısı yer alır. 1 yen çok küçük bir para birimi olmasına rağmen aktif olarak kullanılmakta. Bizdeki bir kuruş gibi.. 16 Haziran itibari ile bir yen yaklaşık olarak 0,0275 lira.. Bir lira da 36,5 yen.. okadar küçür bir para yani.. Ama takside, otobüste, markette kimse aman bir yenimiz yok deyip para üstünü vermemezlik etmez :) Bir yenin maliyetinin bir yenden daha fazla olduğunu duymuştum. Buna rağmen kayıt dışı ekonomiyi önlemek adına bir yen aktif olarak kullanılır. Bir yen yaklaşır bir gram ağırlığında..

5 Yen
Japonya’ya kısa süreli gelecekler için 5 yen ile 50 Yen’in çok benzediğini söylemeliyim. Aslında benzemiyor da ilk defa yen ile haşır neşir olanlar karıştırabilir. Öncelikle 5 yen biraz diğerlerinden daha ilginç çünkü üzerindeki 5 rakamı diğer metal paralardaki gibi yazılmamış. Yani Arap rakamları ile değil de Japonca 五olarak resmedilmiş. Paranın ön kısmında suyun üzerinde yetişen pirinç var. Ayrıca 5 yenin ortası delik. Bu delik kısımda da sanayi dişlisi var. Tarım, balıkçılık ve sanayi Japonya’nın üç önemli ekonomik unsuru olarak görülüyor.

Japon tapınaklarında (Şinto) dua etmeden önce tapınaklarda özel bölümlere para atılır, sonra dua edilir. Japonların en çok tercih ettiği para bu imiş. Bu para 1959 yılından beri tedavüldeymiş. Para, bakır ve çinko metallerinden oluşuyor.

10 Yen
Ön yüzeyinde Kyoto bölgesinde 1052 yılında kurulan Budist tapınağı ByoodoIn yer almaktadır. 1951’den 1958 yılları arasında basılan paranın kenarlarında tırnaklar varmış. Günümüzdeki hali 1959 yılından beri tedavüldedir. Paranın arka yüzünde 10 Yen ve defne yaprağı yer almaktadır. Para bakırdan yapılmıştır. İçinde az miktarda çinko ve kalay da bulunmaktadır.

50 Yen
1959 yılında ilk defa basıldığında 100 yen ile karıştırıldığı için sonradan delik eklenmiş ve çapı biraz küçültülmüştür. Paranın ön yüzünde kasımpatı yer almaktadır. Arka yüzeyinde de 50 Yen yazmaktadır. 50 Yen nikel ve bakır karışımından yapılmaktadır.

100 Yen
Yüz yen bizim bir liramız gibi.. 100 Yencileri duymayan yoktur heralde.. Burada ıvır zıvır ne varsa hepsi bu 100 yencide bulunabilir :)

Ve paranın ön yüzünde japonların meşhur sakura çiçeği bulunuyor. Nikel ve bakır karışımından yapılmış.

500 Yen
En büyük Japon metal para. Yaklaşık 14 lira.. İlk Japonya’ya geldiğimde bin yen ile su almıştım otomattan. Bin tane bozuk para verince şok olmuştum. 500 yen ile yemek bile yiyebilirsiniz velhasılı :) Baya da çekmişler bu paradan ilk versiyonu hemen kopyalanmış.. Makina otomatları falan değiştirilmiş bu yüzden.. Bugünkü hali ile 2000 yılından beri tedavülde ve nikel, çinko ve bakırdan oluşuyor.

 

Yen1
Metal paraların ön yüzü

Yen2

 

 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *