Sakura Pikniği: Hanami

hanabi
Sakuraları izlemek için Inokashira (daha detaylı bilgi için buraya tıklayın) ve Wadabori Park (detaylı bilgi için buraya tıklayın) gittik. Bizim gibi bir dünya insan buraya gelmiş Sakura izliyordu. Okadar kalabalık ki iğne atsan yere düşmez tabiri tam buralar için geçerliydi. Sonra öğrendim ki hemen her Sakura parkında benzer manzara mevcutmuş ve hafta içi hafta sonu ayırımı yokmuş.
 
Japonlar iş, okul ya da normal arkadaşları ile bir araya gelip piknik yapıyorlar. Işte Sakuraların da izlendiği bu pikniğimsi etkinliğe Hanami diyorlar.
 
Binlerce yıllık bir gelenek olan Hanami’nin kuralları var. Öncelikle yer tutmanız lazım :) Neden? Çünkü çok kalabalık. Şirketler şu gün Hanami yapacağız diyorlarmış. Tüm kadro katılıyormuş. Hafta sonu mesaisi gibi gelip iş arkadaşlarınızla resmi kıyafetlerinizi de giyip piknik yapıyorsunuz. Yasu bir çok kişinin hafta sonu zorunlu Hanami’ye katılmaktan hoşlanmadığını söyledi. aBen de olsam katılmak istemezdim. Ama baya baya eğleniyor görünüyorlardı içlerini bilemem.
 
Hanami’nin olmazsa olmazı Sake içmek. Hep birlikte Sake içen bir sürü neşeli ve kırmızı yüzlü Japon görmek mümkün.
Aynı zamanda atıştırmalık birşeyler de yanınızda olmalı ki sakeye eşlik etsin.
 
Nihayetinde Sakuraları izleme bahanesi ile keyif alacaksınız :)
Böyle anlatınca aklınıza genç insanların eğlencesi gibi gelmiş olabilir. Ama çoluk çocuk, dede torun, maaile katılıyorlar Hanami’ye. 40’ı çıkmamış bebekler de orda, 95 yaşındaki dedeler, nineler de.. Daha önce de söylediğim gibi.. Çok eski bu kültüre Japonlar sahip çıkmaya devam ediyor. Sakuraları izlerken onları da izlemek keyifli bence..
 
Golden Week denilen hafta biz de hanamimsi bir piknik yapmayı planlıyoruz.. Hayırlısı :))
 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *