SAKURA

sakura1
 
Japonya’nın yaz ve kış mevsimlerini kışını buraya tamamen yerleşmeden görmüştüm. Ama baharı bir başka imiş. Özellikle Mart ayının son haftasından Nisan ayının sonuna kadar yaklaşık 4 haftayı kapsayan Sakura mevsimi bence Japonya’nın en güzel dönemi.
sakura2
 
Sakura, diğer dillere ‘Kiraz Çiçeği Ağacı’ olarak çevrilmiş. Ancak tamamen süs amaçlı. 200’den fazla çeşidi olduğu söyleniyor. Ben gördüklerimin her birini ayrı ayrı sevdim :)
Patlamış mısır gibi ağaçları izlemelisiniz..
 
Sakura Japonlar için aynı zamanda bir metaformuş. Sakuraların güzellikleri birkaç haftada bittiği için dünyanın geçiciliğini simgeliyormuş. Aynı zamanda da ölümle hayatın iç içe olmasını anlatıyormuş.. Samuraylar da tıpkı çiçekler gibi hayatlarının en güzel zamanında ölümle karşılaşmalarını da böyle açıklıyorlarmış..
 
Sakura özellikle Japon sineması ve animelerinde oldukça fazla yere sahiptir. Benim en sevdiğim filmlerden biri olan Dolls’u izlemişseniz ne söylemek istediğimi anlarsınız. İzlememişseniz kaçırmayın :)) Sahiden Sakura mevsiminde sokaklar tablo gibi. Hemen her animede de Sakuralara rastlamak mümkün.
 
Bu güzel çiçekler aynı zamanda Japon ruhunun da bir simgesi olarak kullanılıyor. Özellikle 2. Dünya Savaşında propaganda için kullanıldığını hatırlatayım.
 
Japonlar dövmeden pek hoşlanmıyor. Ama Sakura Koi Balığı, Ejderha ve Kaplanlarla kullanılıyor.
 

Eş dost toplanıp pikniğe gidiyorlar. Bu pikniğin adı Hanami. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayın..

235187720_271251967763825_8227585873099121172_nsakura2

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *