Korona Virüs

Birçok kişiden gelen sorulara cevap olması açısından özet geçmek istedim.

Çin’in Vuhan eyaletinden dünyanın dört bir yanına yayılan Korona Virüs, Japonya’da da bulunmakta. Halk henüz tam bir panik havasında olmasa da virüsün yayılması normal hayatı birkaç gündür etkileme başladı. 

Bir ay öncesine kadar herhangi bir anormallik yoktu. Maske bulmak da çok zor değildi. Ancak birkaç haftadır maskeler tükenmiş durumda. Hemen hemen satış yapılan heryerde raflar bomboş. Normalde hemen her yerde maske satıldığı düşünülürse bu durum oldukça anormal elbette. Artık sokaklarda kendi maskelerini yapmış insanlar görüyorum. Maske takanların oranı da büyük oranda arttı. Japonlar zaten bu mevsimde çok maske kullanırlar çünkü polen alerjisi oldukça yaygın. Ancak maske takan insan sayısı geçtiğimiz yıllarla kıyaslayınca çok çok fazla. Neredeyse maskesiz çok az insan görüyorum. Maske virüse karşı korur mu kesin bir bilgiye sahip değiliz ancak özellikle bağışıklık sistemi zayıf insanlar risk altında olduğu için insanlar başka bir virüs kapmamak için çok daha dikkatli. Ayrıca hemen hemen her restoran, market, mağazanın girişlerinde dezenfektan el spreyi bulunuyor. Bir çok restoranın da müşterisi çok azaldı, hatta hafta sonu boş olan restoran sayısı çok az. Birkaç gündür tüketimde de büyük bir çılgınlık yaşanıyor.  Başbakan Abe’nin okulları tatil edilmesini istemesinin ardından tuvalet kağıdı ve kağıt havlu satın almak artık mümkün görünmüyor. Raflarda tek bir tane bile görmedim bu sabah itibari ile. Ayrıca bebek bezi, bebek maması ve kadın pedlerini de bulmak birkaç gün içinde mümkün olmayabilir diye düşünüyorum. 

Okullar tatil mi?

Başbakan Abe’nin okulların nisan başına kadar tatil edilmesinin ardından bir çok bölgede okullar pazartesi itibari ile tatil edildi.  

Ayrıca 2 hafta boyunca tüm büyük eventler iptal edildi. 

Tokyo maratonu haricinde bütün aktiviteler iptal edildi. Özellikle sakura döneminin yaklaşmış olması, kalabalık yerlerden uzak durulması uyarısına uyulup uyulmayacağını düşündürmüyor değil. Birkaç sakura bölgesinin halka açılmayacağını da duydum. Hatta bazı hastaneler (diş hekimliği, kadın doğum kliniği gibi) 2 hafta boyunca tatil olduğunu duyurdu.

Olimpiyatlar iptal edicek mi?

Nisan ayında virüsün yayılmasına bağlık olarak (sanırım dünya sağlık örgütünün salgın kararı vermesi beklenecek) 2020 Toklo olimpiyatlarının kaderi belli olacak. 

Uluslararası bir çok şirket çalışanlarının evden çalışmasını istedi. Özellikle kalabalık binalarda çalışan şirket personeli evlerinden çalışmaya başladı. 

Yeterli mi? Japon hükümeti süreci yeterince iyi yürütemediği gerekçesi ile oldukça eleştiriliyor. Hükümet ise 2020 olimpiyatlarını düşünerek daha temkinli ilerlemeye çalışıyor. Olası bir panik durumu Olimpiyatları riske atabilir ve yıllar süren hazırlıklar çöp olabilir. Umarım baharla birlikte içimizi açan haberler alabiliriz. 

 

 

 

(131 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *