Fukubukuro

Yeni yıl Japonlar için gerçekten önemli bir yere sahip. Yılın ilk üç gününü bizdeki bayramlara benzer bir havada geçiriyorlar. Çılgın yeni yıl partilerinden daha ziyade tapınaklarda edilen dualar ve aile yemekleri ile özetlenebilir yeni yıl. Elbette tüketim çılgını Japonlar yeni yıl için de kendi kültürlerine uygun bir gelenek oluşturmuşlar. Bu yazının konusu olan Fukubukurolar!. 

Fukubukuro’yu şans çantası olarak çevirebiliriz. O mağazada satılan bazı ürünlerin bir çantada toplanmış hali. Elbette içindeki ürünlerin bir garantisi yok. Yani dünya para verip, hiç ihtiyacınız olmayan ürünler de çıkabilir şansınıza. Veya çok istediğiniz o pahalı çantayı çok ucuza alabilirsiniz. Veya çift kişilik romantik bir tatil.. Her alanda satılan şans çantaları ederinin altında (yüzde elliye varan) bir fiyata satılıyor. Ama ilginç olan yanı çantanın içinde ne olduğunun bilinmemesi. Gerçi son yıllarda marketlerde, tatlıcılarda, bazı mağazalarda içerikleri söyleniyor ama olayın asıl geçtiği lüks mağazalarda şansınıza ne çıkarsa :) Ünlü markaların Fukubukurolarını almak için geceden sıraya girenler ve Amerika’daki blackfriday gibi birbirini iten insanlar görmek mümkün. 

Fukubukuro’nun mağazalar açısından önemi geçen yılın ürünlerini elden kolayca çıkarma fikri. Bu fikir kapitalist olarak da yorumlanabilir elbette ama Japon kültürü açısından da bir önemi olduğunu düşünüyorum. Çünkü Japonlar yeni yıla girerken büyük bir temizlik yaparlar ve eski yılın çöplerini, kullanılmayan eşyalarını… atarlar. Mağazalar da bir nevi ellerindeki eski ürünleri çıkarmış oluyor. 

Fukubukuro alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? 

  1. İlk gelen en iyi çantayı kapar, erken gidin!.
  2. Her mağaza 1 ocakta çantaları vermez, bazıları 2 ocakta satışa sunar, hangi gün çantanın çıkacağını araştırın.
  3. Çok çantayı taşımak zor olacağından önceden bir dolap kiralayın (Japonya’da emanet dolapları çok popüler, bunları birkaç saatliğine satın alıp eşyaları koyabilirsiniz) 
  4. İstediğiniz mağazada Fukubukuro yoksa endişelenmeyin, yeni yıl indirimleri ile kendi Fukubukuronuzu oluşturabilirsiniz.
  5. Çok alışveriş yapacaksanız önceden sosyal medyada araştırma yapın, böylece mağazaların aşağı yukarı ne verdiği hakkında bilgi edinmiş olursunuz. 

Son olarak ben Fukubukuro aldım mı? Evet, bu heyecanı deneyimlemek için sevimli ürünlerin satıldığı bir mağazadan çok pahalı olmayan bir çanta satın almıştım. İçindekiler oldukça ucuza gelmişti ama almasam da olur ürünlerdi, ben de birkaç paket yapıp arkadaşlarıma hediye etmiştim :)

Ancak özellikle marketlerden ihtiyacım olan ürünler olduğunda (içeriğini bildiğim) fukubukuroları satın alıyorum.

Herkese güzel bir 2020 dilerim.. 

 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *