Takao Dağı

IMG_7878

Japonlar hafta sonu açık havada vakit geçirmeyi çok seviyorlar. Biz de çok seviyoruz. Bunun için elimizden geldiğince hafta sonu sakin yerlere kaçmaktan hoşlanıyoruz. Doğruyu söylemek gerekirse Takao’ya daha önce de gitmiştik. 600 metre tırmanış yaptık. Parkur zor bir parkur değil, ama biz yolumuzu biraz daha uzatıp biraz daha zorlu ve eğlenceli hale getirdik. Takao ulaşımı rahat olduğu için de oldukça popüler bir yer. Yılda 2.6 milyon ziyaretçisi var. Bunun için eğer fırsatınız varsa hafta içi gitmenizi tavsiye ederim. 

IMG_7825
Yürüyüş parkurlarından

Trenle ulaşım sağladığınızda Takaosanguchi İstasyonunu göreceksiniz. Bu yapı ünlü Japon mimar Kengo Kuma tarafından sedir ağaçları kullanarak tasarlanmış. Tıpkı Takao dağındaki sedirleri anımsatıyor. N1 yolunu mutlaka kullanın. Çünkü buranın en güzel yanlarından biri bin yılı aşkın Yakuoin Tapınağı. Şinto Budist tapınağında dua eden insanları görüp farklı bir deneyim de edinebilirsiniz. Ora ile alakalı başka bir yazı yazacağım çünkü sahiden etkileyici bir tapınak ve özellikle yeni yıl için özel bir konuma sahip. 

IMG_7861
Özel zamanlarda ayinler de yapılıyor

 

Bir kısmını teleferikle çıkmak mümkün. Ama benim tavsiyem çıkarken tırmanış yapmak, orada güzel bir piknikten sonra teleferikle aşağı inmek.. Teleferik inişi sadece 20 dakika kısaltıyor. Ukai Toriyama geleneksel Japon yemekleri ile meşhur bir restoran. Vaktiniz olursa orada da yemek yiyebilirsiniz. İstasyondan servislerle 10 dakika sürüyor. Ama ben obentonuzu yanınıza almanızı ve zirvede atıştırmanızı tavsiye ederim. 

IMG_7808
Yürüyüş parkurundan manzaramız

Zirvede Fuji San manzarasını hatta şanslıysanız Shinjuku’ya kadar olan tüm alanları görebilirsiniz. Gece yürüyüşlerinde maymunları da görmek mümkünmüş. Ben görmedim :) 

IMG_7878
Teleferik.. Sonbahar görünümü daha güzeldi

Buraya kadar gelmişken tren istasyonunun arkasındaki dağın eteklerinde Keio Takaosan Onsen’e gidebilirsiniz. Aslında Japonya’ya gelmişken onsene mümkünse sık sık gidip yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Ayrıca müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Burası ekoloji müzesi. Tamamen çevredeki ekolojik hayatı konu ediniyor ve ücretsiz. 

Takao’ya ne zaman gidilir? Kesinlikle  ilkbahar ya da sonbahar. Benim favorim sonbahar. Ağaçların rengarenk yaprakları ve nispeten daha serin olması nedeniyle sonbahar harika bir göz ziyafeti verecektir. İlkbaharda ise sakuralar var.. Bilmeyeniniz yoktur :) 

Ulaşım: JR pass olanlar için bir seçenek mümkün. Şehir merkezinden dağın eteklerine kadar trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Onun dışında Keio hattı da ulaşım için rahat bir seçenek. 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *