Kaplıcada gecelemek

Animelerde gördüğümüz kaplıcalarda kalmak deneyimini ilk defa deneyimledim. Kesinlikle çok keyifliydi. 

Japon kaplıcası yani onsen hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ben onsenleri çok seviyorum ve her hafta Tokyo’da onsene gidiyorum. Burada defalarca yemek yedim, dinlendim, masaj yaptırdım.. ama hiç geceyi bir onsende geçirmemiştim. Otellerin içinde olan onsenlerden söz etmiyorum. Sadece onsen olan ama gece de kalabileceğiniz yerlerden bahsediyorum. Shizuoka’nın küçük bir bölgesi olan Atami’de ilk defa onsen de kalmış oldum. Daha önce aynı bölgede İstanbulda orta kalitede business hotelde kalabileceğimiz fiyata pek de iyi sayılmayacak bir otelde gecelemiştim. Pek memnun kaldığımı söyleyemem. Üstelik bir de onsene para ödemiştik. Yani oldukça iyi bir ücrete iyi sayılmayacak bir yerde gecelemiştik. Tüm gün gezeceğimiz akşam da onsene gideceğimiz için burda kalabileceğimizi düşündük. Çünkü ben daha önce hiç onsende gecelememiştim. İyiki de öyle yapmışız. Ama eşi ile romantik zaman geçirmek isteyenlere uygun değil. Zira kendinize ait bir odanız yok. Ama Japonlar ahlaki olarak çok düzgün oldukları için ortalık yerde öpüşen koklaşan kimseyi görmezsiniz :)

Böyle yerler Kız kıza, erkek erkeğe ya da karma arkadaş gruplarının kalabileceği gönüllerince eğlenip keyifli ve güzel bir deneyim bence. Bu arada onsenler yani kaplıca hakkında pek bilgisi olmayanlar için havuzların bulunduğu bölümün kadın ve erkekler için ayrı olduğunu tekrar ifade etmekte fayda far. Kaldığımız onsen’in kütüphanesi, kadınlar için özel bir dinlenme salonu, restoranı, ortak dinlenme alanı vardı.

Gece oldukça geç bir saatte gittiğimiz için biz önce onseni kullandık.. Havuzlarında rahatladık, saunaya girdik vs.. Onsen için yaklaşık bir saat yetiyor bence. Sonrasında saçlarınızı kurutabileceğiz, makyajınızı yapabileceğiniz oldukça güzel salonlar var. Kaplıca kısmı bittikten yani günün yorgunluğunu sıcacık envai çeşit sularda attıktan sonra dinlenme alanına gittik.

Yanımızda getirdiğimiz obentoları (yiyecekler) yedik, sohbet ettik. Ücretsiz internetten film seyrettik. Burada oyun oynayanlar, manga okuyanlar, aileleri ile sohbet eden bir sürü insan vardı.

onsenkutuphane
Onsen’in kütüphanesi.. Burada yer masaları da var.. Şu puflara uzanıp kitap okuyabilirsiniz..
ペアブース-376x235
Kitaplıkların arkası.. Burada battaniyeler de var dilerseniz uyuyabilirsiniz çünkü gece ışıklar loş oluyor bu bölümün.

Artık gecenin ilerleyen saatlerinde de bayanlar bölümüne geçtik ve uyuduk. Sabah 10’a kadar vaktimiz olduğu için. Sabah tekrar kalktık ve yeniden onseni kullandık. Bence ben bir onsende yaşayabilirim :))

Onsenbayanbölümü
Bayanlara özel bölüm bu koltuklar açılıyor. Tek kişilik yatak ölçüsüne geliyor. Ayrıca temiz battaniye, yastık vs var. Biz bu bölümde uyuduk.

Ve bir kez onsen parasına hem orada geceledik hem de iki kez onseni kullandık. Özellikle arkadaşları ile birlikte düşük bütçe ile tatil yapanlara hoş bir deneyim olması adına paylaşmak istedim. Ayrıca Japon kültürüne ait böyle detayları deneyimlemekten keyif alıyorum. Umarım size de faydalı olur. 

ラウンジ1-1
Böyle bir yer de var ama kimse kullanmıyordu. Çünkü hafif uzanıp yeyip içmek daha rahat sanki.. Tüm bu bölümlerde ayakkabı giyilmiyor.

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *