5 Mayıs Çocuk Bayramı

cocuk bay

Kodomo no hi yani çocuk günü olarak geçen 5 mayıs ‘Golden Week’ haftasının içinde yer alan bir gün. 3 Mart kız çocukları günü olduğu için 5 Mayıs erkek çocuklarının günü de denir. Ama günümüzde tüm çocukları kapsayan bir festival havasında geçiyor. 

Çok emin olmamakla birlikte mayıs ayı Çin takviminde at ayını simgelemektedir. Sanırım erkek çocuk, at, tıpkı bizim kültürümüzdeki gibi kahramanlık ile de özdeşleştiği için mayıs ayı olarak seçilmiş. 5. ayın 5. günü de bu etkiyi güçlendiriyor. 

Mayıs ayının ilk haftası parklarda, festival alanlarında hatta balkonlarda rengarenk sazan flamaları aslında çocuk bayramı için asılmaktadır. Mayıs ayı Japonya’da oldukça rüzgarlı olduğu için de harika görünür bu flamalar. Rengarenk sazan bayraklarının mücadeleci, güçlü ve uzun ömürlü bir yaşamı simgelediğini okumuştum. Her çocuk için bir sazan bayrağı asılıyor. Ne kadar büyük olursa o kadar iyi :) 

 

Kız çocuk gününde (Hina Matsuri) evlerde bebeklerin sergilendiğini söylemiştim. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Erkek çocuk gününde de zırh ve kasktan oluşan ninja kıyafetleri maketi sergileniyor. Zırh ve kask anlamına gelen Kabutomushi denen gergedan böceğine benzemektedir. Güçlü sağlam bir çocuğu simgeliyor :)

 

 

Elbette bu özel günde de Japonlar özel bir yemek pişiriyorlar. Günümüzde her evde pişmiyor ama geleneksel aileler hala bugün chimaki denen yemeği pişirmektedir. Bu yemek pirinç lapasının içine birçok sebze ve etin birlikte pişmesi ile yapılır. Ama bence en önemli özelliği mayıs ayının önemli sebzesi baby bambu ile pişirilmesidir. Televizyonda bu bambuların nasıl pişirileceğine dair envai çeşit program izledim. Bence güzel ama oldukça pahalı bir sebze.. 

denen bir tatlı da pişirilir. Pişiren kimse görmedim ama marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem de çok uygun fiyatlı. Meşe yaprağına sarılmış pirinç keki gibi şeker oranı düşük, hafif bir tatlı. 

 

 

 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *