Golden Week Nedir?

cocuk bay

Japonya’da iki büyük resmi tatil var. Bunlardan ilki yeni yıl tatili. Yeni yıl tatili hakkında Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İkincisi de ‘Golden Week’ haftası. Mayıs ayının ilk haftası resmi tatil olduğu için aileler çok önceden tatil planları yapıyorlar. Bahar mevsimi ile birlikteçiçek bahçelerini gezenler, piknik yapanlar, kaplıcalara gidenler, Hawaii’ye, Avrupa’ya gidenler.. Büyük bir tatil olduğu için bu hafta otellerin, shinkansenlerin, uçakların fiyatları inanılmaz artıyor ve heryer çok kalabalık oluyor. 3, 4 ve 5 Mayıs resmi tatil ama aslında ‘Golden Week’  29 Nisan tarihini de içine alıyor.

Bu günleri özetlemek gerekirse, 

  • 29 Nisan şimdiki imparator Akihito San’ın babasının doğum günü.  
  • 3 Mayıs 2. dünya savaşı sonrasında kabul edilen ‘Barış Anayasa’sının kabul edildiği gün. Barış anayasası denmesinin nedeni de kesin bir dil ile savaşın problem çözemeyeceğini açıkça ifade etmesidir.
  • 4 Mayıs Yetiş gün diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Golden Week’in bir uzantısı gibi görülüp yetişkin günü de deniyor.  Bence çok uygun çünkü bu tarihte okadar güzel çiçek bahçeleri, parklar, doğal yaşam alanları geziliyor ki doğanın güzelliğine teşekkür gibi görülebilir. 
  • 5 Mayıs Çocuk bayramı. Evet Japonlarda da çocuk bayramı var :) 5 Mayıs için ayrı bir başlık açmayı düşünüyorum. Daha detaylı anlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. 

Ayrıca Golden Week haftasına festival haftası da diyebiliriz. Danslar, müzikler, sokak yiyecekleri ile capcanlı bir hafta. Hafta sonları ile de birleştirip yaklaşık 1 hafta tatil yapıldığı için oldukça cazip. Ama biz kalabalığı pek sevmeyen biri olduğumuz için daha sakin yerleri tercih ediyoruz. Bu sebepten turistlik ziyaret için geleceklere kesinliklikle bu haftayı önermiyorum. Heryerde saatlerce sıra beklemek, herşeyi çok pahalı almak ve kalabalıktan hoşlanıyorsanız başka tabi. 

Bizim katıldığımız birkaç büyük festivali de en kısa zamanda sizlerle paylaşmaya çalışacağız. 

 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *