Tokyo’daki Helal Restoranlar

Daha önce Japonya’da helal yiyeceklere dikkat edenler için yemek bulmanın biraz sorun olabileceğini söylemiştim. Genel olarak buraya gelenler tavuk, inek eti helal kesim olmadan da yiyebiliyor. Ya da balıklardaki soslarda alkol olabiliyor. Benim gibi çok seçici değilseniz problem yaşayacağınızı sanmıyorum. Envai çeşit yemek sizi bekliyor.  Ama özellikle dikkatli yaşayanlar bana helal restoran var mı diye sordular. Sayısı fazla olmasa da helal restoran Japonya’nın birçok bölgesinde bulmak mümkün. Elbette en çok helal restoran Tokyo’da. Çok çok dikkatli olanlar için helal restoranların Türkiye’den daha güvenli olduğunu söyleyebilirim. Sorulara genel soru olması açısından sizin için helal restoranları araştırdım. Öncelikle uygun fiyatlı helal restoranlardan bazılarını sizin için derledim. Ama belirtmeliyim ki öğle yemekleri her zaman daha uygun oluyor. Yani öğlen 2bin yenlik bir restoran akşam 5bin yen olabilir. Benden söylemesi.  Bundan sonra iki yazı daha gelecek. Biri helal yemekli restoran ve diğeri pahalı helal restoranlar. 

 

  1. Shabu Shabu

 

Shabu Shabu tencere içerisinde mantar, çin lahanası, ıspanak gibi envai çeşit sebzelerle birlikte etlerin pişmesidir. Ancak ince kesilmiş etleri tencerenin içine siz koyarsınız ve 5/6 saniye sonra çıkarıp yersiniz. Shinjuku’da Takuan Botantei fiyat olarak da uygun bir alternatif diye düşünüyorum. Öğle yemeği 2000 Yen civarı. Akşam ise 5000 Yen civarı . Kış aylarında gelmişseniz mutlaka denemelisiniz. 

Hanasakaji San, Sakuragaoka’da Shibuya’da uygun fiyatlı bir restoran. 2000 yen civarında öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Minatoku’da Sumiyakiya da yiyebilirsiniz. 

2. Ramen

 

Ramen yiyecekseniz ve domuz ürünleri olmasın diyorsanız mutlaka sormanız gerekiyor. Ama ben gelecek turistler için helal ramen restoranı önereceğim yine Shinjuku’da Shinjuku Gyoen Ramen Ouka’da rahatlıkla yiyebilirsiniz. 1500 yen civarında fiyatlarıyla da gayet makul. 

Asakusa civarında Ayam-ya da gayet uygun fiyatlı bir restoran 

3. Sushi

 

Genel olarak sushiler helal gibi düşünülebilir ancak soya sosunda alkol olduğu için çok dikkatli olanlar için Asakusa Sushiken’i önerebilirim.  

 

4. Udon/Soba 
Udon de soba da helal. Yine soslarında problem olduğu için Shinshu Soba Sojibo’yu öneririm. Soba da udon da çok uygun fiyatlı noodleler. Bu nedenle 1000 yen civarında öğle yemeği yiyebilirsiniz bu restoranda. 

Yoshitomoan da güzel bir alternatif, Shinjuku’da. 

5. okonomiyaki

 

Zaten helal olan bir yiyecek. Ama soslar konusunda emin değilim. Bir de içine et eklemek isterseniz (normalde bacon ile yeniyor) diye bir alternatif yazıyorum. Asakusa Teppan Taro

6.  Yakiniku

 

Yani kendin pişir kendin ye. Shibuya’daki Gyumon sadece akşam yemeği için bir alternatif olabilir. 

Shinjuku’da Jingisukan Tarim’de akşam yemeği için uygun bir alternatif

Öğle yemeği için de Panga, Shin Okachimachi tercih edilebilir ama üstünüz kokacağı için akşam yemenizi öneririm 😛

7. Karaoke Kafe/Restoran

Evet.. Geldiniz karaoke yapacaksınız.. Yeyip, içip keyifli zaman geçirmek isiyorsunuz. Helal yiyecekleri ile Karaoke Manekineko Yotsuya Sanchome iyi bir alternatif. 

8. Veganlar için

Kaemon Asakusa’da fiyatları da öğle yemeği için 2000 yen civarında. 

9. Cafeterya

Yediniz içtiniz. Canınız tatlı, kahve istedi. İşte size alternatif Sekai Cafe, Oshiage Sumida. Skytree civarında. 

Hajhijoji’de da Luciano, Horinouchi de alternatif olabilir. 

 

Son olarak Türk restoranları, Arap, İran, Endonezya, Afgan ya da Hint restoranlarında genellikle tavuklu ürünler helal olabiliyor. Ancak ben listeyi sadece Japon yemeklerini düşünerek yaptım. Eğer ben illa Türk yemeği yerim derseniz endişe etmeyin kebapçılar hemen heryerde.. 

Bundan sonra her pazartesi ve cuma günleri yeni yazı ekleyeceğimizi de söylemek isterim :) 

(131 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *