Minimalizm

Son dönemlerde minimal yaşam çok ilgimi çekmeye başladı. Türkiye’de minimalist yaşayan arkadaşım yoktu. Ya da yaşamak isteyenler Bodrum’a yerleşip organik yaşama da kavuşacakları günleri bekliyorlardı. Ama Japonya’da tanıştığım birkaç kişi minimalist hayat tarzını seçmiş ve böyle yaşamaya özen gösteriyorlardı. Yani mevcut hayat düzenlerini sadece daha sade hale getirerek normal, şehirli yaşamlarını yaşıyorlardı. Her sabah işe gidip gelinen, hafta sonları arkadaşlarla bir araya gelinen hepimizin hayatı gibi bir hayat. İşte tanıştığım bu kişilerden biri bana nasıl minimal olunuru güzelce anlattı. Bu arada ben de birkaç kitap okudum, bazı blogları takip ettim. Bodrum’a yerleşmeden, yaşadığım ve memnun olduğum hayatı nasıl sadeleştirebilirim bunun yolunu araştırdım. Kendime 3 yıllık bir takvim çıkardım. Üç yılın sonunda büyük oranda sade bir yaşam tarzına kavuşacağımı umuyorum. 

İlk yaptığım şey yapmalıyım ve yapmamalıyım listesiydi. Bu listeyi kendiniz oluşturabilirsiniz. Ama yüzlerce maddeye gerek yok. Hayatınızdaki en önem verdiğiniz şeylerden maksimum 10 ar tane yazın çünkü bunları değiştirmek çok kolay değil. Misal hergün 10 bin adım atmalıyım demek her gün bir saat spor için ayırmanız demek. Peki minimal yaşam bana ne kazandıracak? Öncelikle hep var olan ve bitmeyen hoşnutsuzluğumuz azalacak. Sağlıklı ve özgür bir yaşama geçiş yapılacak. Daha fazla şey yapıp daha az tüketeceğiz ki bu bile yeter. Bu maddeler için de bir zaman hedefi koyun. Bir yıl içinde, altı ay içinde tamamlayacağım gibi. 

Ben öncelikle kozmetik ürünleri ile başladım. O kadar çok ıvır zıvırım vardi ki anlatamam. Onları rutin bir temizlik gününde şöyle ayırdım. Bunu son bir yıl içinde kullandım mı? Hayır olan tüm seçenekleri eledim. Böylece herşeyin yarısı gitmiş oldu. Yani alıp bir defa kullandığım ve hatta kullanmadığım onlarca kalem, ruj, rimeli neden aldığımı sorguladım. Sonra tarihi geçmiş olanları da eledim. Geriye kalanları da sırası ile tükettim. Şimdi sadece günlük kullandığım küçük bir makyaj çantam ve kremlerim var. Ve banyo dolabım çok çok sakinleşti. Ki hala bu evrim tamamlanmış değil. Ivır zıvıra dünya para vermektense hergün kullandığım ürün kalitesini artırabilme imkanım da oldu böylece. 

Aynı şeyi evdeki tüm eşyalara uyarlayabilirsiniz. Temizlik esnasında hiç kullanmadığınız kıyafetlerinizi eleyin. Ve bu süreçte ihtiyacınız olabilecek şeylerin bir listesini yapın. Ve bu listedekilerin dışında hiç birşey almayın! Örneğin yeşil pul işlemeli bir çantaya ihtiyacınız yok. Dolabınızdaki düzenlemeleri yaparken düğün, cenaze, kokteyl gibi özel günler için bir parça kıyafet ayırmalısınız. Her gün partiye katılıyor musunuz bilmiyorum ama benim onlarca kullanmadığım düğün, nişan, parti kıyafetim vardı ki bazılarını 5 yıldır dolapta bekliyordu. Üstelik sahiden sıradan bir hayatım var. Evet bunları da eledikten sonra tarzımız ve yaşamımıza uygun parçaların dışında hiç birşey almıyoruz! Kış bitip bahara geçerken kıyafetlerimi tekrar gözden geçirip bunu bu yıl hiç giydim mi diye tekrar soracağım. Giymemişsem dolabımdaki yerini kaybedecek. Ayrıca eski kıyafetlerin yerine yeni almam gerekenleri de listeleyip sadece onları yerine ekleyerek dolabımdaki ahengi de tutturacağım. Misal şimdi siyah boğazlı kazağın dışında hiçbirşeye ihtiyacım yok. Dolayısıyla bu yılki indirimler güle güle.. 

Haftanın bazı günleri sosyal medyadan uzak durmak, daha az tv seyretmek, gereksiz konuşmalardan uzak durmak, sağlıksız besinler yememek gibi hayatımızın her alanında uygulayacağımız basit bir yöntem aslında. Ama unutmamak gerekiyor ki step by step gitmek gerekiyor. Yani hayatı boyunca hiçi spor yapmamış biri ben bundan sonra her gün 20 km koşacağım gibi bir hedef koymamalı. Ya da 2 porsiyon iskenderi bitiren ve bana mısın demeyen biri hergün akşam sadece salata yiyeceğim dememeli. ç. Bebek adımları ile yaşam tarzını değiştirmek. Böylece paranız, enerjiniz ve sabrınız gerçekten sevdiğiniz şeylere kalacak. Herşeyi daha kaliteli yapabileceğiz. Şimdiden çok kolay olmadığını söylemek gerek :) Ganbatte kudasai.. 

 

Not: Etrafımdaki minimalist insanların tüketim insanlarından çok daha kaliteli bir yaşama sahip olduğunu gözüm kapalı bile söyleyebilirim. 

 

(132 Posts)

7 thoughts on “Minimalizm

 1. Ebru

  Minimalizmin de dediği gibi ‘’Az, çoktur!’’. Dünyamıza baktığımızda az kıyafetle yaşamını sürdüren pek çok insan görmek mümkün. Steve Jobs, bunun en başarılı örneklerindendi. Sadeliği yalnızca eşya ya da kıyafet olarak da görmemeliyiz. Olumsuz düşünen, kendisine hayallerimizden söz ettiğimizde ‘’Yapamazsın, edemezsin’’ tepkilerini veren negatif insanları da gerçek dostlarımızdan ayırmamız gerekir. Hayatımızı biz izin vermediğimiz sürece hiçbir insan ya da eşya karmaşık hale getiremez.

  Yazımızın devamını okumak isterseniz linke tıklamanız yeterli. :) https://www.tarz2.com/azalt-ferahla-paylas-cogal

  Reply
 2. Minimal Anne

  Minimalizm hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. 2015 yılından beri ben de minimalizm felsefesini benimsedim. Yaşamımın her alanında uygulamaya gayret gösteriyorum. Daha sade ve düzenli yaşamayı düşünen herkese de kesinlikle tavsiye ediyorum

  Reply
  1. Fatma Post author

   Evet ben de bu yazıyı yazdığımdan beri kademeli olarak minimalizme geçmeye çalışıyorum. Hayatın her alanında uygulanması gereken, hayatı güzel ve anlamlı kılan bir yol. :)

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *