Japonya’da Komşularla Tanışma

Obon Hediyesi

Japonya’da yeni taşındığınız zaman komşularınızla tanışmak için ilk adımı sizin atmanız gerekiyor. Apartmanda yaşıyorsanız size yakın olan yani kapı komşularınızla, apartman dışındaki evlerde ise sağ sol ve karşınızda bulunan evlerle tanışmanız gerekiyor. Peki bu tanışma nasıl oluyor?

Evinize taşındıktan sonra, eşiniz varsa çocuklarınızla birlikte komşularınız için aldığınız hediye ile zillerine basıyorsunuz ve şöyle bir diyalog başlıyor

 

Komşu: Kim o?

Siz: 201 numaradan bilmem kim.

Komşu: Buyrun

Siz: Ben 201 numaralı daireye yeni taşındım. Sizinle tanışmak için geldim .Bu eşim bayan bilmem kim, bunlar da çocuklarım. Ben özel bir şirkette çalışıyorum, eşim ev hanımı. Oğlum da ilk okula gidiyor. Bu da sizin için hediye.. Tanıştığımıza memnun oldum

Komşu: Tanıştığımıza memnun oldum. Ben de bilmem kim. Bu da eşim bilmem kim..

Siz: Teşekkürler, iyi günler..

 

Evet diyalog tam olarak böyle geçiyor. Tanışma için iki şeye dikkat etmelisiniz. İlki tüm ailenin evde olabileceği ama uygun bir vakit. İkincisi de güzel bir hediye. Genelde çikolata, kurabiye ya da yerel lezzetli tatlılar, banyo tuzları (ofuro kültüründen dolayı çok popüler), havlu gibi genele hitap eden şeyler hediye ediliyor.  Japonya’ya gelirseniz komşularım neden benimle tanışmıyor demeyin, çünkü sizin onlarla tanışmanız gerekiyor..

Bu tanışmanın anlamı, endişe edilecek birşey yok biz normal bir aileyiz :) Tabi ben yabancı olduğum için bu diyaloğa eşiniz nereli? Japonca konuşabiliyor mu? gibi sorular da eklenmişti. Biz komşularımıza içinde fasulye bulunan tatlıdan aldık. 1000/1500 yen arasında idi.

Ben hem Türk kültürünün hem de Japon kültürünün komşularla tanışma açısından çok güzel olduğunu düşünüyorum. Biz hoş geldiniz diye komşumuzu ziyaret eder, ilk gün yemek yapamaz diye ona atıştırmalıklar götürürüz,  Japonlar’da biz geldik, bundan sonra sizin komşunuzuz diye hediye götürürler. Bence ikisi de çok ince ve güzel bir kültür. Korumak, sahip çıkmak gerekiyor.

Hediye
Bizim komşularımıza hediyemiz buydu.. Bizim kattaki komşularımızın tamamı ile tanıştık.

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *