JAPONCA ÖĞRENMEK

 

Merhaba..

Yasu ile ben mümkün olduğunca İngilizce anlaşıyoruz. Elbetteki bu dil ikimizin de anadili olmadığından ufak tefek anlaşmazlıklar çıkabiliyor. Bence aramızdaki en önemli mesele dil sorunu. Anlatmak istediğiniz bazı şeyleri en yüksek noktadan değilde, orta telden çalmanız gerekebiliyor. Ya da amaaan bunu anlatana kadar.. deyip geçiştirilebiliyor. Ben pek bu ikisini de yapmadım..  Ancak ilerde dil problemi yaşamamak için, daha kolay birbirimize adapte olabilmek için ikimiz de yeni bir dil öğrenmeye başladık. Ben Japonca, Yasu da Türkçe öğreniyor. Böylece artık birbirimizin ailesi ile konuşurken ‘merhaba, nasılsınız? iyi geceler vb’ cümleleri kullanabiliyoruz.

Aslında ikimizin de daha fazlasını öğrenmeye ihtiyacı var. Bunun için çabalıyoruz. Şimdi gelelim Japonca nasıl bir dil?

Öncelikle Japonca öğrenmenin sandığımdan daha kolay olduğunu söylemeliyim. Çünkü gramer yapısı Türkçe’ye benziyor. Japonca öğrenmeye başlarken biraz şanslıydım. İyi bir öğretmenim var ve çok pratik öğretiyor. Keşke öğrencisi de iyi olsaydı :))

Neyse.. Japonya’da üç alfabe kullalıyor. Hiragana, Katakana ve Kanji.. Bir de bizim gibi latin alfabesi kullananlar için Romanji denebilir. Hiragana ve Katakana çok mesele değil.. Öğreniliyor bir biçimde ama Kanji epey zor.. Kitap gazete okumak için 2 binden fazla Kanji bilmek gerekiyormuş. Ben sanırım iki ya da üç tane biliyorum :))

Aa ne şanslısın Yasu ile bol bol pratik yap diyorsunuz sanırım ama.. Bunun için çok vakit olmuyor. Hem de O çok hızlı konuşuyor :)) Japonca benim yeni sınavım.. Ama asıl sınav Yasu’nun çünkü Türkçe’de olan bazı harfler Japonca’da yok.. Onun için Japonların hep Türkçesi biraz kırık oluyor. Ama Türklerin oldukça iyi Japonca konuştuğunu duydum. İnşallah istisnası olmam.

 

Japonca öğrenmek için önemli kaynaklar;

https://www.japonca.com.tr/  (Buradan kitapları temin edip kendiniz bile öğrenebilirsiniz. Tamamen Türkçe ve bizim için tasarlanmış. Daha ne olsun)

https://www.youtube.com/channel/UCTaShPsubqMP0IdcvzSTqeg

 

 

 

(131 Posts)

2 thoughts on “JAPONCA ÖĞRENMEK

 1. senem

  Merhaba ben de yeni öğrenmeye başladım ve hiçbir şey bilmiyorum.Alfabe veya diğer şeyler için önerdiğin pdf veya kitaplar var mı? Önerirsen çok sevinirim.
  Bir de japonca yazmak için nasıl bir yol izlemeliyim.Sen kelimelere nasık çalıştın.

  Reply
  1. Fatma Post author

   =
   Öncelikle merhaba.. Türkçe https://www.asialogy.com sitesini takip edebilirsiniz. YouTube kanalından ücretsiz ders anlatımları da var, testler de.. En iyi kaynak orası Türkçe olarak ama onun dışında Minna no Nihongo (I ve II olmak üzere iki kitap, I’den başlayarak çalışabilirsiniz) diye bir kitap var. Başlangıç seviyesi. Bu kitabı pdf olarak bulabilirsiniz internetten. Asialog’den alfabe kitaplarını çalıştıktan sonra anlarsınız diye düşünebilirsiniz..

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *