Farklı Kültürden İlişkiler

Merhaba..

Daha önce Yasu’yla birlikte olma nedenimizin onun ve benim tuhaf bir uyuma sahip olduğunu söylemiştim. Farklı kültürlerde ve üstelik birbirini öyle canı her istediğinde görememek bazen içimizde (benim içimde sanırım) duygular oluşturmuyor değil..

1. Sabırlı Olmalısınız

Bunu benim gibi tez canlı birinin söylemesi sahiden tuhaf.. Yasu bana hemen cevap vermezse, aradığımda açmazsa kafamda deli senaryolar dönmeye başlar. Sabah hasta olduğunu söylemişti acaba metroda falan bayıldı mı? Kimse yardım etmemiştir şimdi tüh vah diye.. Oysaki Yasu öğle yemeği yemekte, bir toplantıda, telefonunu açamayacak bir durumda olabilir. Japonlar toplantı anında telefonlarıyla pek ilgili değiller ne yazıkki.. Cevap yazabilmesi için sabırla toplantının bitmesini beklemek gerekiyor .. Eskisi kadar tez canlılığın, aceleciğin kalmadığını söyleyebilirim. Can çıkar huy çıkmaz elbette..

Ya da sizin için önemli bir gelişme oldu. Herkesle paylaşmak istiyorsunuz. O da ne.. Sevgiliniz mışıl mışıl uyuyor. E kalksın anlatırım dediniz, sizin uyku saatiniz..Toplantıydı vırttı zırttı derken.. bazen 15 saat geçebiliyor ):( Biz önemli birşey varsa genellikle birbirimize yazıyoruz. Sabah kalkınca okuyor, cevap yazıyor veee siz de sabah kalkınca okuyorsunuz.. Nihayet gün içinde buluşmak mümkün.

 

2. Telefon en yakın arkadaşınız, tablet ya da bilgisayarınız olacak

Dünyanın bir diğer köşesindeki erkek arkadaşınızla var olan iletişimi en sağlıklı biçimde ilerletmek için telefon, tablet, bilgisayar teknolojileri üzerinden nasıl iletişim kurulur gurusu olabilirsiniz. Skype görüntülü iyi, Line’den telefon konuşması ordan fotoğraf ve video gönderiyorum. Burdan şunu yapıyorum bakmışsınız onlarca application sahipsiniz.

 

3. Plan Yapmak

Türkiye’de insanlar çok uzun soluklu plan yapamıyor ne yazıkki.. Ancak uzun mesafeli bir ilişkiniz varsa ve birkaç ayda bir görüşüyorsanız plan yapmak zorundasınız. İş, aile, arkadaş üçgenini bir araya getirip en uygun ve en verimli zamanı seçmek zorundasınız.  Yaz ve kış.. tüm tatil zamanları değerli.. Bunu unutmamak gerek..

 

4. Sanılanın Aksine İnsanlar destekçiniz olacak

En azından bizim açımızdan öyle oldu. Arkadaşlarınız, aileniz yani sevdiğiniz insanlar da sizin gibi onun milliyeti, dini, dili ile ilgilenmeyecek.

 

5. Hoş geldin 2. hatta Hoş Geldin Japonca

Evet iyi kötü herkesin İngilizcesi var. Ama sevgiliniz bir Japonsa bir de Japonca derslerine başlarsınız. Öğrenmek zor mu? Bence Japonca Türkçe’ye benziyor. Ama neden 3 alfabesi var? (Doğru okunuduz 3 alfabe) ve neden kelimelerin arasında boşluk yok? (Yine doğru  okudunuz)

6. Yeni bir Yeme Kültürü

Evet.. Milli yemeklerin dışında yeni bir yeme kültürüne merhaba.. Japonlar bilindiği gibi dünyanın en zayıf insanları.. Ekmek kültürlerinde yok denecek kadar az. Her öğün pilav yiyorlar ve kahvaltı kültürleri bizimkinden farklı. Yeşil Çay, sushi, yosun, pilav ve envai çeşit çiğ  balıktan oluşan Japon mutfağına hoş geldiniz.. O wasabi sos yok mu? çok canınızı acıtacak :)

Ayrıca hangi markette yosun, soya sos, pirinç sirkesi satıldığını da çok iyi öğreneceksiniz..

7. Sürpriz…

Vaktiniz az olduğu için sürprizler konusunda da konuşmak hoşunuza gidecek.. Zaten onun gelişi ya da sizin gidişiniz güzel bir sürpriz ama olsun :)

 

8. Sahiden Sevgiliniz Var Mı?

Evet düğünlere, bayramlara, yemeklere, davetlere hep yalnız katıldığınız için sanki bir sevgiliniz yokmuş gibi olur. Mutlaka o bekarlar masasında oturmalısınız. Size aa.. Senin erkek arkadaşın gelmedi mi? imalı sorularına da fazla takılmayın.. Her düğünde gelemez tabiki.. Gelse ne güzel olurdu aslında..

 

9. Birçok çiftten daha çok şey paylaşırsınız.

Uzak olmanın verdiği birşey mi bilmem ama hayatınızdaki her şeyi paylaştığınız için.. belki de her gün görüşen çiftlerden daha iyi birbirinizi tanır, daha çok paylaşımda bulunursunuz..

 

10. Farklılık Güzeldir

Farklılığın aslında güzel olduğunu öğreneceksiniz.. Şaşıracaksınız kızacaksınız belki de üzüleceksiniz ama ne demiştik Sabır :)

 

 

Velhasılı kalpleriniz uzak olmasın..

Aklıma gelirse yeni maddeler eklerim inşallah..

 

 

 

(131 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *