Japonya’nın yaz sesi: Ağustos Böceği

Anime Semi

 

Japonya’da yaz denince akla gelen en önemli seslerden biri bence ağustos böcekleri. Japon sinemasını yakından takip edenler bu sese oldukça aşinadır. Ağustos’ta rapsodi filmini mutlak birçok kişi izlemiştir. Film ağustos böceği ile başlar ve öyle biter Animelerde hem sesi hem kendisi sık sık kendini gösterir ağustos böceğinin. Hatta Isao Takahata‘nın Ateş Böceklerinin Mezarı’nı izlemeyen varsa yazıyı boşversin, filmi izlesin.. (Benden söylemesi: dünyanızı değiştirecek, sizi bunalıma sokacak kadar sert ve etkileyici savaş karşıtı muhteşem animedir bu film)

 

Anime Semi1
Animelerde de çocuklar, gençler semi yakalıyor.

Yaz aylarında çocuklar babaları ile birlikte Semi dedikleri ağustos böceklerini yakalıyor. Bunu hemen hemen her çocuk yapıyor.

anime semi 2
Türkiye’de de çok sevilen çizgi film Anpanman’daki gibi babaları ile birlikte etraftaki ağaçlar, parklardan semi yakalayıp, birkaç gün evlerinde besliyorlar. Sanırım bu sebepten Japonlar böceklerden hiç kormuyor.

 

Semi Yemi 3
Yakalanan böcekleri bu kutularda saklıyorlar
Semi Yemi 4
kutunun içine böyle yaprak, toprak vs. koyarak böceğin sanırım rahat etmesini sağlıyorlar
Semi Yemi 2
Yakalamak için kullandıkları file .. Baharda da kelebek yakalayanları görmüştüm.
semi yemi1
Şekerli gıdaları sevdiği için onunla besliyorlar. Özellikle ana okulları bu yiyeceği kullanıp her çocuğun kalbi kırılmadan böceği yakalamasını sağlıyormuş.

Marketlerde yemekleri, onları muhafaza edebilecekleri kutular, toprakları..  herşey satılıyor. Bizim mahallede de sıkça semi yakalayan çocuklar görüyorum.

Genel olarak böcekleri sevmesem de ağustos böceklerinin sesisi gürültülü olmasına rağmen güzel..

 

 

(109 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *