Tempura

omuraisu

Merhaba.. Japonya seyahatim boyunca Yasu benim adıma yemekler için çok endişe etmişti. Uzakdoğu mutfağu özellikle Japon mutfağı hakkındaki tek bilgim sushi role ve noodle idi.

こんにちわ。私が日本へ行ったとき、彼は私の食事を心配してました。でも、帰ってくるとお寿司屋天ぷら、そば等たくさん美味しいものがありました。

Yasu’nun annesi bana Türklerin kahvaltıda ne yediğini sorduğu için kahvaltı benim için oldukta tanıdıktı. Hatta kendimi evimde hissetmemi sağladı.

彼のお母さんがトルコの朝食について聞いてきました。 そして、トルコ風の朝ごはんを作ってくれました。トルコにいる雰囲気を思い出しました。

Gelelim Japon yemeklerine..

日本の食事について

Japon yemekleri genel itibari ile lezzet olarak çok farklı. İlk defa yemekleri yediğimde güzel ya da kötü diyemedim. Ama aramosı oldukça farklıydı.

正直、日本の食事は全く違います。彼も何回もトルコへ来ていますが、もっともそれを感じていると思います。
最初は、美味しい、美味しくないの判断が難しかったです。

Tempura/天ぷら

 

Tempura deniz ürünleri ve sebzelerin özel bir usulle kızartılması demek. Deniz ürünleri önceden hazırlanmış özel bir sosa batırılıp kızartılıyor. Okadar lezzetli ki her gün yiyebilirim :)

 
天ぷらは海産物、野菜が多く、揚げ方もとても綺麗です。塩と天つゆで食べて、とても美味しかったです。
 

Tempra Nasıl Yapılır?

Soba/そば

Soba deyince aklıma Türk sobası geliyor. :)

Elbette soba bir çeşit yiyecek. Bir çeşit marakna. Sosla birlikte oldukça lezzetli.. yanında tempura yerseniz daha da güzel :))

 
トルコ語でそばとは古い暖房器具を意味します(笑 でも日本語ではパスタみたいな麺でした。とても美味しく、天ぷらに合う日本食です。

 

Udon/うどん

 

Udon da soba gibi. Ben udonu sobadan daha çok beğendim.

 
うどんとそばの区別がわかりませんでした。太さが違うし、味も違うけど。そばの方が好きです。

Miso Shoup/お味噌汁

 

Türkiye’ye gelirken yanımda Miso çorbası getirdim dersem sanırım anlarsınız. İçine deniz ürünleri eklenmiş miso çorbası çok lezzetli. Japonlar yeşil soğanı çok seviyorlar. Miso çorbasında da bolca var. Ben soğan sevmem ama beni rahatsız etmedi. Ne yazıkki sadece bir paket miso çorbam kaldı.

買って帰ったお味噌汁。とても美味しく、健康にいいそうです。

Takoyaki

 

Takoyaki bir sokak yemeği. Japonya’ya gitmeden önce ismini çok duymuştum. Yasu ile birkaç defa yedik. Ben çok beğendim. Ahtapottan yapılan bu harika yemeğin içinde yeşil soğan, zencefil, un var. Farklı versiyonları da var ama bence en iyisi klasik olanı.

Omuraisu/オムライス

 

Biz Türkler için yumurtalı pilav pek güzel bir ikili gibi görünmüyor. Ama benim hayatım boyunca yediğim en güzel yemeklerden. Hatta Japonya’da bir Türk annenin verdiği tarifle defalarca evde yaptığım bu yemek kesinlikle harika.

 
オムライスって日本食なのかな? でも、とても美味しく、天ぷらと並ぶ大好きな食事でした。トルコに戻ってからレシピを確認中です。

ve son olarak japonya’nın olmazsa olmazı Sushi :)

 

Genellikle batılılar sushi role seviyor. Ben de sushi role sevdiğimi fark ettim. Yasu ile birlikte ünlü bir sushi restoranına gittik. Dönen tabaklardan sushi alıp yemek istedim :)) Bence sushi restoranları çok tatlı. Aşçı benim için sushi role hazırladı. Japonlar sushi role yi pek tercih etmiyorlarmış. Benim için klasik sushi kötü değildi. Ama role harikaydı. Eğer sushi yemek isterseniz çok ucuz olduğunu hatırlatmak isterim

ヨーロッパではお寿司が人気です。特に巻き寿司です。わたしも巻き寿司が好きです。彼が回転寿司へ連れてってくれましたが、
とても可愛く、他にも外国人の方がたくさん来ていました。 日本人からすると海外の巻き寿司は本当のお寿司ではないそうです
でも日本のお寿司は安くて、形も綺麗でしたよ。

Japonya’da restoranlarda su ve yeşil çay ücretsiz.

Garsonlar çok nazik ve restoranlar çok temiz.

Tekrar tempura yemek istiyorum :(

みなさん、安心してください。
日本のレストランはとても綺麗で、なんと水はタダです。

また、天ぷら食べたいな!

 

 

(132 Posts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *